Gratulacje!

Ostatni miesiąc okazał się być bardzo szczęśliwy dla kilku naszych autorów, a tym samym myślę, że i dla nas wszystkich. W każdym razie ja się z tych sukcesów bardzo ucieszyłem. A ponieważ tak się ciekawie złożyło, że skondensowały się one w bardzo krótkim czasie, postanowiłem poświęcić im wrześniowego wstępniaka.

Pierwsze gratulacje kieruję w stronę kobiety, naszej zmysłowej kuchmistrzyni, która od jakiegoś czasu króluje w libertasowym kąciku kulinarnym. Mowa oczywiście o Karolinie Grochalskiej, której blog kulinarny został dostrzeżony i wyróżniony przez Gazetę Wyborczą. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do bardzo ciekawego wywiadu przeprowadzonego z naszą redakcyjną koleżanką: wywiad z Karoliną.

Gratuluję również naszemu specjaliście od recenzji - Jurkowi Lengauerowi, który do swoich licznych nagród w sierpniu dodał kolejną. Tym razem jego wnikliwość i kunszt zostały docenione przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, które nagrodziło jego recenzję książki Podwójny krajobraz.

Na koniec chciałbym pogratulować Kubie Depowskiemu, który w chwili, gdy piszę te słowa, zdobywa właśnie najwyższy szczyt Afryki Północnej - Jebel Toubkal. Treking był nagrodą w konkursie "Twój szczyt marzeń" zorganizowanym przez National Geografic, który Kuba wygrał wysyłając fragment z publikowanych w Libertasie zapisków z podróży z Basią Saternus po Nepalu. W tym miesiącu możecie przeczytać już ostatnią część tej barwnej - nie tylko świetnymi zdjęciami - opowieści.

Naszym świetnym autorom gratuluję sukcesów (i życzę kolejnych), a naszym czytelnikom oddaję w ręce kolejny, 28. numer. Życzę przyjemniej lektury.

Naczelny

Podróże małe i duże

 • Durbar SquareNasza nepalska podróż zabrnęła już niestety w fazę powrotów. Dzisiaj wracamy do Pokhary, za trzy dni do Kathmandu, za trzy kolejne do Polski. To jeszcze prawie cały tydzień, ale już czujemy jak za jego rogiem...Część IV (Pożegnanie z Nepalem, czyli Pokhara i Kathmandu raz jeszcze) (53 zdjęcia)

 • Muzeum Historyczne, Tirana (Albania)Tirana / Tiranë - stolica i największy ośrodek przemysłowy i kulturalny Albanii. Leży 40 km od morza u stóp góry Dajti. Jako ciekawostkę dodam, że na tym samym południku co Kraków. Miasto założył tu w 1614 roku Sulejman...Tirana / Tiranë (Albania) – przewodnik (61 zdjęć)

 • Carskie wrota - cerkiew św. Olgi w ŁodziW Łodzi jest ogromny przekrój narodowościowy prawosławnych. Ostatnio odbył się u nas kolejny prawosławny ślub. On jest polakiem, a ona Serbką urodzoną w Jugosławii, ale mieszkającą w Łodzi. Jest tu też duża liczba...Opowieść o prawosławiu i jednej z jego świątyń cz. 2.

 • Zamek chroniły mury zewnętrzne i sztuczna fosaNastała ciemna noc, cisza okrywa tajemnicze mury zamkowe. Księżyc blady patrzy z góry, nagle... pokazuje się ONA: Biała Dama wraz ze swym białym pieskiem na rękach. Spaceruje po murach warowni. Na chwilę zatrzymuje się, spogląda na...Krzyż i Topór = Zamek Krzyżtopór (19 zdjęć)

 • KętrzynKętrzyn, przed wojną Rastenburg, jest miastem od 653 lat. Otoczone jeziorami, bagnami i lasami, zachowało architektoniczne ślady świetności krzyżackiej i pruskiej. Gotyk i kamienice z przełomu XIX i XX wieku sąsiadują z PRL-owskim...Spacer po Kętrzynie (12 zdjęć)

Felietony

 • Kasia FrukaczGdy w 1981 r. Robert de Niro odbierał Oscara za rolę gniewnego boksera-desperata, Jake'a La Motty, zapewne nie spodziewał się, że 30 lat później pojawi mu się nielicha konkurencja. Niefilmowa, nieludzka i niepiśmienna, za to daleko bardziej...Byk jest wściekły, byk jest zły, a proroków nigdy dość

 • Alicja RabikoDziwny jest ten świat – śpiewał Czesław Niemen w najtrudniejszym okresie dla naszego kraju. Śpiewał to 20 lat temu, ale spokojnie mógłby i teraz. Bo przecież nic się nie zmieniło, może prócz systemu, z którym wówczas walczono. Tekst od...Cześć poprzedniemu pokoleniu

Wezwanie pod wyzwanie

BazAr't logoDo wszystkich kreatywnych artystów, dizajnerów, grafików, fotografów, rękodzielników (innych)! Do sztuki! Wyjdź z szafy, szuflady, strychu, piwnicy, garażu! Daj sobie, jej, nam szansę – pokaż się światu!

12 grudnia w Browarach Mieszczańskich we Wrocławiu odbędzie się bazAr't – Targ ludzi kreatywnych. Ludzi, którzy tworzą i chcą tą twórczością dzielić się ze światem! BazAr't to 100 stoisk w niepowtarzalnym miejscu i inspirującej atmosferze, dający możliwość prezentacji oraz sprzedaży swoich prac. BazAr't robi podkład. Ty grasz pierwsze skrzypce!

Ideą bazAr'tu jest stworzenie przestrzeni i czasu dla ludzi, którzy tworzą, którzy niekoniecznie mają w tym kierunku wykształcenie, a którzy chcieliby się tymi swoimi wytworami podzielić, pokazać je światu, i dać im szansę zaistnieć.

bazAr't jak sama nazwa mówi to bazar artystyczny. To miejsce, gdzie wszyscy kreatywni mogą zaprezentować i mam nadzieję sprzedać swoje mniejsze lub większe dzieła. To taki targ miejski, na którym ludzie zamiast mięsa i owoców będą kupować Waszą sztukę, Wasze obrazy, Wasze rzeźby, Wasze rękodzieło, przez Was uszyte lub wymyślone stroje, przez Was zrobione zdjęcia, jednym słowem - wszystko to, co nie jest zrobione fabrycznie, a trudem Waszych rąk i umysłów.

Z własnego doświadczenia wiem, jak trudno zostać zauważonym, jak trudno się przebić i jak łatwo może to zniechęcić.

Dlatego chciałabym, aby bazAr't był miejscem, gdzie twórczy i kreatywni ludzie mogliby mieć swoją przestrzeń tymczasową – małą osobistą galerię. Chciałabym, aby bazAr't dał szansę Wam wszystkim i mnie samej.

BazAr't to 100 stoisk w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, które Wy, kochani kreatywni, możecie sobie zarezerwować zgłaszając się do udziału w BazAr't grudzień 2010.

Termin nadsyłania zgłoszeń i ostateczne ustalenie składu BazAr'tu to 12 listopada 2010!

Zapytania i zgłoszenia: bazart_tlk@yahoo.com

Więcej informacji: http://bazart-tlk.blogspot.com/

Zapraszam serdecznie,

Gosia Adamska

Wielkie Żarcie

Oczami dziecka

Maja na fortepianie Chopina
 • Maja właśnie przyjechała do Krakowa, na Festiwal Teatrów Ulicznych...
 • Maja (lat 10): A... to tutaj będzie teraz mieszkał prezydent, tak?
 • Tata (lat 33): Prezydent? A niby dlaczego miałby tu teraz mieszkać?
 • Maja (lat 10): No mówili w telewizji, że tutaj są lepsze warunki, że lepiej się nadaje dla prezydenta?
 • Tata (lat 33): Mówili, że prezydent będzie mieszkał w Krakowie?
 • Maja (lat 10): No tak, na Krakowskim Przedmieściu.
 • Tata (lat 33): Hahaha... Kochanie, ale Krakowskie Przedmieście jest w Warszawie!
 • Maja (lat 10): To ja już nic z tej polityki nie rozumiem!

Propozycje dziecięcych cytatów można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Podaj dalej!

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

W tym miesiącu prezentujemy propozycję Basi. A TY znalazłeś coś ciekawego? Podaj dalej! Propozycje można składać na forum.

Sentencje Zasklepiosa z Yemenu

Kredo na płocie

Uważacie drodzy inni że mnie opuściła jasność. Wyjaśnienie jestem winny w mroku lepiej widać światło.

Dział Muzyczny

Kultura

 • AmedePodczas tegorocznej XI odsłony Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny obejrzymy czterdzieści pięć zróżnicowanych artystycznych spektakli teatralnych, przedstawień, instalacji plastycznych, etiud warsztatowych, pokazów filmowych. Będą także...XI Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA, Tczew 2010

 • Republika w plakaciePomysłodawcą ekspozycji jest Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. Zaś organizatorem wystawy jest Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły oraz Józef Golicki Agencja Impresyjna Pop & Art. Mimo, że to IX odsłona festiwalu, to nie...Republika w plakacie zamknięta

Komiks

Komiksy własnego autorstwa w dowolnej konwencji można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Państwo, polityka, społeczeństwo...

 • Radek MalinowskiRadek Malinowski, od kilku lat w Afryce (1 rok w Zambii, 2 lata w Malawi), ukończył teologię w Kenii. Był zaangażowany w budowę i rozwój ośrodka Center for Social Concern w Lilongwe (stolica Malawi). Ośrodek w którym pracował Radek zajmuje...Afryka inaczej - wywiad z Radkiem Malinowskim

 • Dalailama XIVBuddyjski mnich Tenzin Gyatso, znany szerokim rzeszom jako Dalajlama XIV, napisał w 1999 roku swój etyczny manifest „Ethics for a New Millenium. Ancient Wisdom, Modern World”, wydany w 2000 r. w Polsce pt. „Etyka na nowe tysiąclecie” przez...Wizja etyki politycznej Dalajlamy XIV

 • Ewa Drzewiecka MarcińczakGender to społeczno-kulturowa tożsamość płci. Nie wynika z cech biologicznych czy genetycznych. WHO definiuje go jako stworzone przez społeczeństwo role, zachowania, aktywności i atrybuty jakie dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla...Gender studies, czyli dywagacje na temat płci

Recenzje

 • Diabeł tkwi w serzeEch, dziwny ten nasz kontynent. Niby tolerancyjny, niby w większości z otwartymi granicami… A ile można mieć żalu. Jurij Andruchowycz, znakomity ukraiński pisarz, wdziera się w głąb własnego kraju, jego duszy i wyrzuca na wierzch problemy...„Diabeł tkwi w serze” – Jurij Andruchowycz

 • Rowerem i pieszo przez czarny lądBędzie to opowieść o dwóch podróżnikach i ich fascynujących wyprawach. Obie rowerem po Afryce. O Kazimierzu Nowaku i Pawle Wróblewskim. Kazimierz Nowak odbył swoją wyprawę w latach trzydziestych XX wieku. Wyprawa trwała 5 lat...Kazimierz Nowak „Rowerem i pieszo przez czarny ląd” i Paweł Wróblewski „Do ciepłych krajów”

 • Coś mocniejszegoZacznę nietypowo od końca, zatem od odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy warto? Warto. Kamień z serca… Teraz w spokoju ducha można przejść do krytyki. Na starcie bardzo skrótowo o zawartości audiobooka: to zbiór ośmiu opowiadań...„Coś mocniejszego” – Rafał A. Ziemkiewicz

 • Skazana na życieJestem pewien, że pokolenie, które wychowało się w czasach pokoju, w jakimkolwiek miejscu na świecie, nie jest w stanie zrozumieć ilości nagromadzonego strachu w duszy ludzkiej, gdy godzinami, dniami i nocami, miesiącami, latami wisi nad...„Skazana na życie” – Anna Langfus

 • I wciąż ją kocham - Nicholas SparksJuż druga książka pana Sparksa, na której absolutnie się nie zawiodłam. Tak się składa, że bardzo lubię lektury o miłości, a ta wręcz nią tryska. John przyjeżdża na urlop wojskowy do domu i tam na molo spotyka Savannah. Ratuje jej...„I wciąż ją kocham” i „Noce w Rodanthe”

Kącik poezji

 • Wybór wierszyJuż wrzesień, czyli właściwie schyłek lata. Łąki jeszcze ukwiecone i wabią wonią zapachów, ale niestety coraz słabiej. Używając słów Anzelma Bohatyrowicza z Nad Niemnem E. Orzeszkowej: „Każda rzecz na świecie jak woda...Wybór wierszy – wrzesień 2010 - Żonkile

 • Antologia 2I znów przybyło wierszy w propozycjach. Wakacje są jednak, jak widać, czasem bardzo twórczym. I otwierającym ludzi. Witamy więc Janka, Ewelinę i Agnieszkę. A ponieważ wierszy coraz więcej, dlatego też chciałabym ogłosić oficjalnie...Propozycje do Antologii Poezji Hippisów - wrzesień 2010

Swoje wiersze można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Trochę prozy

 • Suzi VolterPołożyłam się na puchowej, śniegowej pierzynce. Tak właściwie przykucnęłam, niby na troszkę. Śnieg tak miło szeptał mi do uszka, jego płatki smerały po policzkach, że na chwilę zmrużyłam oczy. Zamiast mrozu poczułam radosne, ciepłe...Śniegowa śpiączka

 • Beata GradowskaBył raz pewien Pan i pewna Pani. Mieszkali w niewielkim, starym, aczkolwiek murowanym domku na przedmieściach. Nie był duży, ale im obojgu wystarczał. Przez lata Pan i Pani ładnie go wyremontowali (dwa pokoje, przedpokój, kuchnia i łazienka)...Dom wariatów: Pan Kot

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Grupa turystów z przewodnikiem błąka się po górach. Kiedy trzeci raz przychodzi w to samo miejsce jeden z turystów nie wytrzymuje: A mówiłeś, że jesteś najlepszym przewodnikiem w Polsce! Oczywiście - odpowiada dumny przewodnik - ale obawiam się, że już od pewnego czasu jesteśmy w Słowacji. * * * Komisja egzaminacyjna na studiach przepytuje kandydata na przyszłego prawnika: - Co Pana skłoniło do tego, żeby zdawać na wydział prawa naszego uniwersytetu? - Hmmm… no… tato… nie wygłupiaj się. * * * Żona informatyka wysyła go po zakupy. - Kup parówki, a jak będą jajka, to kup dziesięć. Chłopina po wejściu do sklepu pyta: - Czy są jajka? - Tak - odpowiada sprzedawca. - To poproszę dziesięć parówek.

Humor do kącika dowcipnego można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Najpopularniejsze 3. GwałtAlbania, najczęściej zadawane pytania – przewodnikFraszki Jana Kochanowskiego, księgi pierwsze (1-34)Wybór wierszy – grudzień 2011 – zimaWybór wierszy – kwiecień 2013 – wiosna dla każdego
Najwyżej oceniane ZazdrośćGudvangen Viking Market 2017 – czyli o tym jak Grendelem zostałemWybór wierszy – sierpień 2017Festiwal średniowieczny w Oslo 2017 (Oslo Middelalderfestival)Okiem Widgeta: Asymiliacja
Oceń ten numer miesięcznika.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.