zapraszamy do współpracy
Zapraszamy do współpracy

Pierwszy listopada

Wśród liści żółtych nie brodzę cmentarze omijam w Dzień Zmarłych Zaduszki przechodzień obchodzę daleki mi żal czarny Pogrzeby omijam nawet te bliskie modłów nie wznoszę żadnych niedługo sam tak wyruszę i ziemi i słów dla mnie wystarczy Wspomnienia tym gorsze im starsze jak bluszczem nagrobnym narosną fałszem niech śpią spokojnie w swej ziemi w tej złotej jesieni do śmierci zrodzeni ja tylko płaczę.

Rafał Rękosiewicz

Podróże małe i duże

 • Krujë (Albania)Nazwa miasta - Krujë - pochodzi od albańskiego słowa „krua” oznaczającego „źródło”. W starożytności w pobliżu znajdowało się kilka iliryjskich warowni. Do IX wieku w źródłach pisanych nie ma jeszcze o mieście...Kruja / Krujë (Albania) - przewodnik (35 zdjęć)

 • Plaza de ArmasPrzez całą noc jedziemy do Arici nad oceanem... Autokar jest bardzo wygodny... trzeba przyznać, że transport drogowy w Chile, a nawet w Peru stoi na o wiele wyższym poziomie niż w Polsce. Na dworcu w Arica odbiera nas kierowca, który wiezie nas...Heroica Ciudad de San Pedro de Tacna (38 zdjęć)

 • OlsztynPierwsze pisemne wzmianki na temat zamku pochodzą z XI wieku. W XIII wieku wybudowano murowaną strażnicę-wieżę, a następnie Kazimierz Wielki ufundował zamek murowany Olsten. Nazwa Olsztyn pochodzi od niemieckiego HohlsTajemnice twierdzy Olsten (19 zdjęć)

 • Miejski RatuszNa trasie moich wakacyjnych wędrówek już po raz kolejny nie mogło zabraknąć Łęczycy. Jeżdżę tam od trzech lat, a to za prawą Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej NOCNIK.Łęczyca dziś i wczoraj (16 zdjęć)

Wielkie Żarcie

 • ChaczapuriJuż listopad. Jesień, łajzy po cmentarzach, smutek, nostalgia, ptaki przyrody... Mnie tez się zebrało na refleksje. Całą jesień preparuję przetwory, dżemy, konfitury, wino, cydr... wszyscy znajomi się na mnie patrzą jak na kuriozum...Punk-rockowe chaczapuri

Będzie się działo

Coś dla fanów Allmanów

Mariusz Korczyński i Marek Gorlitz

W 1969 roku bracia Gregg i Duane założyli bardzo niezwykły zespół - Allman Brothers. Aby uczcić czterdziestą rocznicę tego wydarzenia, w chorzowskiej Leśniczówce odbędzie się wyjątkowy koncert! Podróż w czasie zaserwuje nam grupa Osły, która zagra najważniejsze kawałki tego legendarnego amerykańskiego zespołu. Jeśli byłeś za młody, żeby posłuchać Allmanów na żywo w Fillmore East w roku 1971, to teraz masz niepowtarzalną okazję zakosztować tej atmosfery. Kto wie, następna okazja może dopiero za 40 lat! Zapamiętaj, spotykamy się 21. listopada o godzinie 21. Wstęp jedyne 15 złotych. Do zobaczenia.

Betty Be

Betty Be

Serdecznie zapraszam na koncert zespołu Betty Be, założonego przez dziewczyny z nieistniejącego już zespołu Los Trabantos: Grażynę Malinowską, Ulę Jabłońską i Martę Czeszejko-Sochacką oraz perkusistę Dawida Artyszuka. Niestety nie miałem jeszcze okazji usłyszeć zespołu na żywo, ale jeśli Betty Be ma choć połowę tej punkowej energii którą tak szczodrze obdarzyła natura Los Trabantos, to warto się na ten koncert wybrać! Nie przegap! 12 listopada o godzinie 20. w Mikołowskim Pryzmacie. Do zobaczenia.

Kilka słów po...

Oczami dziecka

Jeremi
 • Jonasz (3.5 roku):

  Tato, daj mi tę folię.

 • tata (28 lat):

  A na co Ci ta folia? To jest śmieć.

 • Jonasz (3.5 roku):

  Bo ja robię wynalazki...

 • tata (28 lat):

  A jakie ty chcesz robić wynalazki z tej folii?

 • Mały chwilę milczy skonfudowany brakiem zrozumienia problemu, po czym wydusza z siebie:

 • Jonasz (3.5 roku):

  Bo ja robię takie wynalazki, które będą opiekować się szczurem!

Propozycje dziecięcych cytatów można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl.

Podaj dalej!

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

W tym miesiącu prezentujemy propozycję Rafała. A TY znalazłaś/eś coś ciekawego? Podaj dalej! Propozycje można składać na forum.

Kronika towarzyska

Szymon Paweł Jarzyna

26 sierpnia 2009 w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach na świat przyszedł Szymon Paweł Jarzyna, syn Kamili i Tomka. Zaraz po narodzinach ważył 3490 gram i miał 55cm długości:). Dumnym i szczęśliwym rodzicom serdecznie gratulujemy, a Szymona witamy na świecie!

Informacje do kroniki towarzyskiej można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl.

Kącik językowy

 • Powieść minionych latPotem zaś diabeł w większy obłęd wtrącił ludzi, i poczęli bałwany robić, owi drewniane, owi miedziane, a drudzy marmurowe, a inni złote i srebrne; i kłaniali się im, i przywodzili syny swoje i córy, i zarzynali przed nimi...Nestor - Powieść minionych lat (rozdz. 36-42)

Dobre rady cioci Ady

W tym miesiącu kontynujemy przegląd największych mądrości prosto z głowy Misia o Bardzo Małym Rozumku :). Do dzieła.

Dobre Rady Kubusia Puchatka

Rada nr 10: Trudno nie mieć szacunku dla kogoś, kto potrafi napisać PONIEDZIAŁEK, nawet jeśli ten ktoś nie pisze tego całkiem prawidłowo. Rada nr 11: Bo układanie wierszy i piosenek to nie są rzeczy, które się łapie w powietrzu. To one cię łapią i wszystko, co można zrobić, to pójść tam, gdzie one mogłyby cię znaleźć. Rada nr 12: Nie wszyscy mogą i któryś z nas też nie może. I w tym cała rzecz.

Wasza brykająca ciocia Ada

Dział Muzyczny

 • Karolina CygonekW sobotę pogoda do wyjścia z domu na pewno nie zachęcała. Ale wyszliśmy, a dzięki uprzejmości Tomka nawet bezpiecznie dojechaliśmy do Chorzowskiej Leśniczówki na tradycyjną jesienną dawkę bluesa...Leśna Rawa Anno Domini 2009 (67 zdjęć)

 • Soliloquy For LilithAlbum, który będę tu nieśmiało recenzował, jest jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć muzycznych jakie kiedykolwiek dane mi było słyszeć. Nurse with Wound i człowiek, który za tym projektem się kryje, czyli pan Steven Stapleton...Nurse With Wound - „Soliloquy For Lilith” (LP - 1988)

 • HeyZespół Hey został założony przez Piotra Banacha w 1992 roku. Rok później ukazała się ich pierwsza płyta - Fire. Do dzisiaj pamiętam teksty wielu piosenek z tego albumu, nieraz przy akompaniamencie gitary...Hey i Fernando Saunders na Dniach Tyskich 2009 (42 zdjęcia)

 • Electric Wire HustleOd jakiegoś czasu Nowa Zelandia nie kojarzy się już tylko z ekranizacją Władcy Pierścieni i z tym, że jest ona jeszcze dalej niż Australia. Jej stolica - Wellington, dzięki zespołowi Fat Freddy's Drop stała się nowym centrum...Electric Wire Hustle (09.09.2009)

Komiks

Komiksy własnego autorstwa w dowolnej konwencji można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl.

Felietony

 • Co to sztuka robi z człowiekaJesień i październik nasunęły mi to wspomnienie. Rok temu grałem z teatrem sztukę awangardową, a co gorsza multimedialną - „Odpoczywanie” Pawła Passiniego - na okoliczność festiwalu prapremier w Bydgoszczy...Dzieje upadku artysty, czyli utrata dziewictwa oralnego na festiwalu teatralnym i jego smutne następstwa

 • Lucky LuckKiedy mówiłem znajomym, że wybieramy się na wakacje do Albanii, prawie wszyscy otwierali szeroko oczy ze zdumienia. Do Albanii? Nie boisz się? Przecież tam kradną, strzelają, bieda, trzeci świat, nic nie ma... i jeszcze z dziećmi?Powrót z trzeciego świata

 • Katarzyna FrukaczJest lepiej niżby się mogło wydawać. A przynajmniej: prawie lepiej. Bo oto nasza współczesna, nieprzyzwoicie przyzwoita w swym poczuciu społecznej moralności, cywilizacja przeżywa swego rodzaju Progres. Duchowy. Egzystencjalny...Medialny odorek

 • Joanna BurgiełłZdarza się czasem człowiekowi coś takiego, że przegląda swoje życie kartka po kartce jak album z bardzo starymi zdjęciami. Nie pamięta się już ani gdzie, ani kto uwiecznił te obrazki, ale jednak one są. Przywołuje się je w pamięci...Jesień (życia)

 • Olga GretkaReportaż „Bombka Szczęścia” opowiada o Idzie – dorosłej już dziewczynie, która w wieku pięciu lat została przez matkę siłą wyrwana z rąk ojca, którego bardzo kochała. Przez całe swoje nie najłatwiejsze życie jej marzeniem było...Bombka szczęścia

 • WięzienieMirek rano pojechał na jakąś sprawę do Pszczyny. Wrócił przed obiadem, ledwo coś zjedliśmy i wybieg. Na wybiegu koleżkowie zakomunikowali Mirkowi, że przenosi się do nich na celę. Cela grypsująca, z bonusami – mniejsza o szczegóły...Boksowanie ściany

Kącik poezji

 • Wybór wierszyUrodził się niedługo po tym jak Polska wróciła na mapy świata. Ulubieńcy bogów umierają młodo, lecz poźniej żyją wiecznie w ich towarzystwie... Krzyś zmarł w wieku zaledwie dwudzistu trzech lat, kiedy Polski na mapie już nie było.Wybór wierszy - listopad 2009

 • Antologia 2Bardzo trudno znaleźć mi wspólny mianownik dla twórczości znajdującej się w tej odsłonie Antologii... W jednym miejscu spotykają się wywodzące się z Japonii haiku, poezja miłosna, wiersze o poszukiwaniu, drodze i żartobliwe wersy...Propozycje do Antologii Poezji Hipisów - listopad 2009

 • Fraszki Jana KochanowskiegoFraszki... niby taka błahostka... a jakże mnie ich lektura pochłonęła. Już tak przywykłem do tego starego druku i starej pisowni, że ostatnie części postanowiłem podać Wam, Drodzy Czytelnicy, w formie możliwie najbardziej zbliżonej...Fraszki Jana Kochanowskiego, księgi trzecie (1-28)

Swoje wiersze można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl.

Trochę prozy

 • Szukając przeszłościWreszcie sama w pustych ścianach swego mieszkania. Moje mieszknko jest niewielkie, ale strasznie je lubię. Składa się z małego przedpokoju połączonego z równie małą kuchnią, łazienki i nieco większego saloniku, gdzie obok ogromnej kanapy...Szukając przeszłości, rozdział VIII

 • Czekając na ŚwiatłośćZłote kosmyki Słońca otuliły potężnego kasztanowca budząc go z grafitu poranka. Niesforne promyki wymykały się spod kontroli łodyg subtelnie podkreślając złoto i czerwień liści. Kora drzewa, koloru szlachetnej czekolady, była udrapowana...Czekając na światłość

Warto przeczytać, warto zobaczyć

 • Rzecz o mych smutnych dziwkachW numerze 43 tygodnika Polityka z 24 października 2009 r. ukazała się wzmianka o adaptacji Rzeczy o mych smutnych dziwkach Gabriela Garcii Marqueza. Tygodnik donosi, że jak zwykle i jakby na czasie zarzuca się producentom filmu promowanie...„Rzecz o mych smutnych dziwkach” – Gabriel García Márquez

 • PachnidłoNie wierzę w dobre intencje Patricka Süskinda. Nie wierzę po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci… Omamia od samego początku, od pierwszych słów powieści. Bawi się mną, bawi się historią. Oszukuje. Dlaczego? Ale o tym za chwilę.„Pachnidło” w interpretacji Tomasza Traczyńskiego

 • Moje drzewko pomarańczoweCzytelniku, zapraszam Cię do wysłuchania niezwykłej opowieści. Historii pięcioletniego Zezé. Chłopca, w którego duszy, niczym w klatce, był zamknięty ptak. I choć śpiewał głośno, czasem nawet krzyczał, nikt go nie mógł usłyszeć...„Moje drzewko pomarańczowe”, czyli lekcja czułości

 • WidnokrągNie lubię wsi. Boję się. Jestem mieszczański z krwi i kości. Ale gdzieś tam w tę krew i w te kości wsiąkł zapach gnoju, błota polnych dróg, które łączą wsie, kolonie, pola, z których wozami drabiniastymi zwożono siano. Zapach dróżek...„Widnokrąg” – Wiesław Myśliwski

 • Mozaika indyjskaMiałem napisać coś o moim pobycie w Indiach, nie umiałem tego ogarnąć. Tomasz Mazur robi to wyśmienicie. Czy byliście w Indiach, czy dopiero tam pojedziecie, tę książkę trzeba przeczytać (z wielką przyjemnością), a najlepiej mieć w domu. Mozaika indyjska

 • Isola„Isolę” pożyczyła mi koleżanka. Twierdziła, że jest super, i że na pewno przeczytam ją w góra dwa wieczory. Nie byłam zbytnio przekonana. W końcu przeczytałam w kilka godzin jednego dnia. Do tej niezwykłej książki przyciągnął mnie...„Isola” i „Do pierwszej krwi”

Dział recenzji powstaje przy współpracy z portalem www.info.audiobook.pl

Sentencje Zasklepiosa z Yemenu

Kac nie ostatni „Błogosławiona świeżość poranka choć zakradł się był już legion zdradziecki. Zaiste, jedynie człowiek bezmyślny za Bakcha tarczą ukryty szczęśliwym być może. I biada temu, co kołczan swój płocho wystrzelał gdy osłabione królestwo i wróg czyha u bram. ”

Najpopularniejsze 3. GwałtAlbania, najczęściej zadawane pytania – przewodnikFraszki Jana Kochanowskiego, księgi pierwsze (1-34)Wybór wierszy – grudzień 2011 – zimaWybór wierszy – kwiecień 2013 – wiosna dla każdego
Najwyżej oceniane „Wiersze II” – Tadeusz Żurawek„Zegar szronu i inne wiersze” – Joachim SartoriusZazdrośćGudvangen Viking Market 2017 – czyli o tym jak Grendelem zostałemVachel Lindsay (1879–1931 r.)
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Najpopularniejsze zdjęcie numeruKrujë (Albania)Najwyżej oceniane:Arek Zawiliński
Oceń ten numer miesięcznika.(Uwaga! Warto wcześniej się zalogować ponieważ głosy zarejestrowanych czytelników mają większą wagę.)
Login (jak do forum): Hasło (jak do forum): zapamiętaj mnie

Komentarze do zdjęć:

Co to sztuka robi z człowieka

Teresa: Przystojny dziadek

Katarzyna Frukacz

Wiolka: Mioodzioo :)

Hey

Wiolka: fajnie widac efekty xD

Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.