Do pracy rodacy!

KoraWakacje się skończyły, posłowie wracają do cyrku, dzieci do szkół, pracownicy do pracy... Oj tak, ciężko się wraca do obowiązków z ciepłej plaży, pachnących lasów, kryształowych jezior czy wysokich gór. Żeby Państwu choć trochę ulżyć w cierpieniu, przygotowaliśmy zupełnie nowy, wrześniowy numer, a w nim, jak to się nam często po wakacjach zdarza, odrobinę więcej tekstów podróżniczych. Wszystkich chętnych zapraszamy na wspólne wojaże po Słowenii, Albanii, Pomorzu Zachodnim i Nepalu. Poza podróżami mamy dla Was jak zwykle świeże felietony, pyszne jedzenie z roztańczonej i zmysłowej kuchni naszej redakcyjnej koleżanki Karoliny, a także trochę muzyki prosto z festiwalu Open’er, szczyptę kultury, garść opowiadań, wierszy, komiksów i dowcipów... a na koniec oczywiście wisienkę na torcie, czyli mądrości Zasklepiosa z Yemenu.

Zapraszam.

Naczelny

Podróże małe i duże

 • BohinjNa spotkanie ze Słowenią jechaliśmy ze sporymi nadziejami, ale rzeczywistość nasze oczekiwania wyraźnie przerosła. Na obszarze nie większym niż powierzchnia jednego polskiego województwo znaleźliśmy olbrzymie bogactwo rozmaitych atrakcji...Zaproszenie do Słowenii (105 zdjęć)

 • Tihar w Kathmandu (Nepal)Tihar to jedno z najważniejszych, a zarazem najciekawszych z punktu widzenia turysty, świąt w Nepalu. Świętowanie trwa pięć dni począwszy od trzynastego dnia ubywania miesiąca Kau lā (कौला), co w 2011 roku kalendarza gregoriańskiego...Tihar / तिहार – Święto Świateł (Nepal) – przewodnik (48 zdjęć)

 • Zabytkowa dzielnica w BeratPierwszy raz do Albanii wybraliśmy się w lipcu 2011, na własną rękę i własnym samochodem. Mimo wielu krytycznych głosów, postanowiliśmy sprawdzić na własnej skórze jak w Albanii jest naprawdę. Trasę zaplanowaliśmy tak, żeby przejechać...Albania 2011 – piękny kraj, życzliwych ludzi (18 zdjęć)

 • Zamek Książąt PomorskichSześć dni nieoczekiwanego urlopu to szansa na kolejny udany wyjazd. Tym razem nie było zbyt wiele czasu na planowanie i przygotowania. Raptem kilka dni na wybranie kierunku i opracowanie planu zwiedzania. Zastanawiając się dokąd pojechać na tych...Szczecin, Świnoujście i Wolin (Pomorze Zachodnie) (21 zdjęć)

 • Jezioro BhairavkundJesień w Gosainkund pachnie rozgrzaną słońcem skałą. Nic dziwnego. Przecież nie licząc bezkresu nieba i kilku lazurowych zwierciadeł rozrzuconych po okolicy jezior, wiele więcej prócz kamieni tutaj nie ma...W krainie świętych jezior Gosainkund (53 zdjęcia)

Felietony

 • Gitte JensenZainspirowana różnymi blogami, na które natrafiłam ostatnimi czasy w internecie, postanowiłam wziąć pod lupę moje łazienkowe szafki, które niczym półki w Rossmanie przeładowane są różnymi kosmetykami i innymi mazidłami. Ku mojej...O różnych mazidłach po babsku, czyli cała prawda o chemizacji w branży kosmetycznej

 • Lucky LuckPolska to kraj, gdzie pieniądze leżą na ulicy i gdzie wszystko jest możliwe. Naprawdę. Chyba tylko w Afryce człowiek ma szanse na bardziej spektakularną karierę niż u nas. Oczywiście nie zawsze wszystko idzie jak po maśle, o czym niedawno...Dura lex, sed lex?

 • SiwmirPrzyszła do mnie znajoma. Z dzieckiem. Nie żebym miał coś przeciwko dzieciom w ogóle, ale w szczególe, czyli po prostu w przypadku niektórych pojedynczych osobników przypomina mi się powiedzenie Sienkiewicza: Herod to był wielki król...Herod to był wielki król

 • Katarzyna RedmerskaSzczerze mówiąc, nie wiem jak mam zacząć, tak mi wstyd. Muszę przyznać się Szanownym Czytelnikom do okropnego przewinienia, otóż… dokonałam nepotyzmu. Wiem, wielu z Was kiwa pewnie teraz z dezaprobatą głową. Dla usprawiedliwienia dodam...Dokonałam… nepotyzmu!

Język polski

 • Katarzyna SmyczekTrudności z użyciem biernika liczby pojedynczej ma wielu Polaków. Niejednokrotnie możemy usłyszeć, że trzeba wysłać sms-a (a przecież poprawna forma to sms), zjeść kotleta (zamiast zjeść kotlet)...Żeby polski był polskim

Oczami dziecka

Dolores i Jeremi
 • Jeremi (lat 4): Wiesz mamusiu, ja będę superbohaterem i już zawsze będę z Tobą mieszkał!
 • Mama: A czemu nie chcesz mieszkać sam?
 • Jeremi: Ale mamo, ja przecież nie wiem kiedy co robić.
 • Mama: Co nie wiesz kiedy robić?
 • Jeremi: No kiedy chodzić do pracy i co trzeba kupować... Ja będę z Tobą mieszkał, a jak ktoś będzie potrzebował pomocy superbohatera, to wtedy polecę, a potem do ciebie wrócę.

Propozycje dziecięcych cytatów można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Kącik poezji

 • Witold HulewiczUrodził się w Kościankach w 1895 roku jako syn ziemianina Leona Hulewicza i pianistki Heleny z Kaczkowskich. Gdy miał 18 lat, został wcielony do armii pruskiej, w której walczył na froncie francuskim i belgijskim. Po powrocie z wojny wziął...Wybór wierszy – wrzesień 2012

Swoje wiersze można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Podaj dalej!

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

Trochę poezji Edwarda Stachury proponuje Dolores. A TY znalazłaś / znalazłeś coś ciekawego? Podaj dalej! Propozycje można składać na przykład na forum.

Fotozjawiska

Bo adres musi być dokładny

Bo adres musi być dokładny

Chodzą słuchy, że posłowie zaraz po powrocie z urlopu mają stworzyć jakąś nową komisję śledczą, bo już dawno nie było, a jak wiemy wielu z naszych szanownych reprezentantów ma, jak to się mówi, ogromne parcie na szkło. Bez komisji ani rusz. Podobno duże szanse powodzenia ma komisja w sprawie afery Amber Gold, ale rozważane są też propozycje kompromisowe, między innymi komisja do spraw adresów. Otóż okazało się, że w Polsce podobno nie na każdym domu widnieje odpowiednia tabliczka informacyjna, przez co wielu Polaków ma problemy z orientacją. Posłowie szybko dostrzegli ten palący problem i w przyspieszonym tempie uchwalili, że na każdym domu mają wisieć przynajmniej trzy tabliczki, tak żeby nawet jeśli pierwszą ukradną, a druga odpadnie, adres pozostawał adresem, a Polska była Polską. Niestety wyszedł z tego bubel prawny, który nigdy na szczęście nie wszedł w życie. W sam raz temat dla kolejne komisji.

Propozycje do galerii libertasowych fotozjawisk można składać na forum.

Sentencje Zasklepiosa z Yemenu

Zasklepios za młodu chciał przesuwać góry i zabijać smoki. Przepełniony szlachetnym zamiarem wyruszył w świat. Pewnego dnia natrafił na rozstaje, a były na nich wieszcze drogowskazy: - W lewo: Zginiesz! - W prawo: Ochujejesz! Po głębokim namyśle wybrał drogę prawą i dotarł do rzeki, na brzegu której ujrzał Smoka. Dobył miecza i rzucił się do ataku siekąc go i kłując zapalczywie. Smok na to - zdumiony - zawołał: - Ochujałeś? Ja tylko wody chciałem się napić!

Wielkie Żarcie

Dział Muzyczny

 • BjörkW dniach 4–7 lipca 2012 na terenie lotniska wojskowego Gdynia-Kosakowo odbyła się jedenasta edycja największego festiwalu muzycznego w Polsce pod nazwą Open’er Festival. Oprócz występów gwiazd polskiej i zagranicznej sceny...Festiwal Open’er 2012 (9 zdjęć)

 • Roots And WireOdkąd Deadbeat wydał swój poprzedni, świetne przyjęty przez krytykę i fanów krążek „Journeyman's Annual”, minął rok. Jeszcze w 2008 (15.10) dostaliśmy od Kanadyjczyka Scotta Monteitha, świeżą porcję elektryzującego tech-dubu.Deadbeat – „Roots & Wire” (2008)

Kultura

 • ProzaicyMówi się, że pierwsze koty za płoty. U nas jednak nigdy żadnych kotów nie było, były za to książki, które czytane raz po raz stawały się przyjaciółmi, które pocieszały, rozśmieszały i odrywały od świata zewnętrznego. Były...Prozaicy dla prozaików

 • VoidGaleria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy VOID. Jest to piąta odsłona cyklu pięciu prezentacji pod wspólnym tytułem GALICJA. TOPOGRAFIE MITU.Zapraszamy na wernisaż wystawy VOID

 • Anna SoczawaTym razem naszym gościem jest osoba doprawdy niezwykła, bo jak często zdarza się, aby książkę opublikowała… dwunastolatka. Drodzy Czytelnicy, oto przed Wami Anna Soczawa – autorka „Nowej”, pierwszego tomu cyklu...Anna Soczawa – marzenia się spełniają

Komiks

Komiksy własnego autorstwa w dowolnej konwencji można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Opowiadania

 • ImperatorRęce młodego papieża, Grzegorza V, udekorowały właśnie skronie jeszcze młodszego ce­sa­rza, Ottona III, cesarskim diademem. Klęczący w pokornym oddaniu tłum w Bazylice św. Piot­ra szep­tał. W szeptach tych jednak pokory nie było...Imperator

 • Nie bądź kurwąOn wyjechał na miesiąc. Na ten czas muszę sobie znaleźć jakieś erotyczne zajęcie. Może zostanę seksualną treserką? Poskromicielką dzikich zwierząt. Albo chociaż domowych? Kundelka przygarnę? Pewnie, że bardziej spektakularne byłoby...12. Nie bądź kurwą

Recenzje

 • Ostatnia noc w Twisted RiverJohna Irvinga poznałam już dawno temu przy okazji czytania książki pt. „Świata według Garpa”. Uznałam, że już najwyższy czas zabrać się za kolejną pozycję z jego dorobku, a ta, jakiś czas temu była bardzo chwalona i rozchwytywana...„Ostatnia noc w Twisted River” – John Irving

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Dentysta schyla się właśnie nad pacjentem i ma zamiar rozpocząć borowanie,gdy nagle zastyga w bezruchu i pyta nieufnie: - Czy mi się tylko wydaje, czy trzyma pan rękę na moich jądrach? Na to pacjent spokojnym głosem: - To tylko taka mała asekuracja. Bo przecież nie chodzi o to, żebyśmy sobie ból zadawali... Prawda panie doktorze? * * * Dwaj studenci przed egzaminem: - Co czytasz? - Mechanikę kwantową. - A dlaczego do góry nogami? - A co za różnica? * * * Godzina 10 rano, do kuchni wchodzi informatyk z grobową miną. Żona pyta: - Kochanie, co się stało, czemu jesteś taki smutny? Program nie zadziałał? - Zadziałał. - To co, może się zawieszał? - Nie zawieszał się. - No to czemu taki smutny? Nie wyspałeś się? - Wyspałem. - No to co się stało? - Zasnąłem na backspasie! * * * W autobusie rozmawiają dwie dziewczyny jadące na egzamin maturalny. - Mi się wydaje, że będzie coś z "Lalki". - A kto napisał "Lalkę"? - Chyba Reymont. - A jak się pisze "Reymont"?

Humor do kącika dowcipnego można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Najpopularniejsze 3. GwałtAlbania, najczęściej zadawane pytania – przewodnikFraszki Jana Kochanowskiego, księgi pierwsze (1-34)Wybór wierszy – grudzień 2011 – zimaWybór wierszy – kwiecień 2013 – wiosna dla każdego
Najwyżej oceniane ZazdrośćGudvangen Viking Market 2017 – czyli o tym jak Grendelem zostałemWybór wierszy – sierpień 2017Festiwal średniowieczny w Oslo 2017 (Oslo Middelalderfestival)Okiem Widgeta: Asymiliacja
Oceń ten numer miesięcznika.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.