To bardzo malownicza, różnorodna, a jednocześnie łatwa trasa, prowadząca z Toporowej Cyrhli (ok. 1000 m n.p.m.) do Murowanicy (ok. 935 m n.p.m.) poprzez Polanę pod Kopieńcem (na której można zobaczyć drewniane szałasy pasterskie) i dwa szczyty: Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) i Nosal (1203 m n.p.m.), z których rozpościera się piękny widok na Tatry.
Szlak: Toporowa Cyrhla – zielony – Kopieniec – zielony – Olczysko – żółty – Nosalowa Przełęcz – zielony – Nosal – zielony – Murowanica.
Długość trasy: około 7 km.
Różnica wysokości: około 390 metrów.
Czas przejścia: około 4 godzin.
Utrudnienia: brak.
Wędrówkę rozpoczynamy w Toporowej Cyrhli. Z dworca w Zakopanem dojedziemy tutaj autobusem PKS lub busem. Możemy również wynająć pokój w jednym z wielu tutejszych pensjonatów i potraktować Toporową Cyrhlę jako nieco tańszą od Zakopanego bazę wypadową.
Początek zielonego i czerwonego szlaku odnajdziemy idąc główną drogą od przystanku PKS w dół, w kierunku Zakopanego. Mniej więcej po 250 metrach, po lewej stronie asfaltowej drogi znajdziemy dobrze oznaczoną ścieżkę, która poprowadzi nas w górę (początkowo stromo, później już łagodnie). Jeśli przyjedziemy tu na początku wiosny, to po drodze mamy szansę zobaczyć piękne, fioletowe dywany krokusów, z których kiedyś Toporowa Cyrhla słynęła.
Wchodzimy w las, gdzie mniej więcej po pół godzinie marszu czerwony szlak odbija w lewo w kierunku Morskiego Oka. My idziemy nadal zielonym.
Mniej więcej po godzinie (licząc od początku szlaku) dochodzimy na skraj polany pod Kopieńcem (około 1200 m n.p.m), gdzie szlak się rozwidla, dając nam do wyboru dwa warianty trasy. Jeśli pogoda dopisze, to warto wejść na szczyt – Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.) – skąd roztacza się piękny widok na Tatry. Dość strome podejście (wraz z zejściem drugą stroną) zabierze nam około 40 minut. Zejdziemy na drugim krańcu polany, gdzie szlak na powrót się łączy.
Druga wersja trasy okrąża szczyt od lewej (południowo-wschodniej) strony, prowadząc obok zabytkowych, drewnianych szałasów służących góralom, którzy wypasali tu owce. Po mniej więcej 15 minutach dochodzimy na drugi kraj polany, gdzie szlaki się łączą i prowadzą dalej do Doliny Olczyskiej.
Bardzo przyjemna leśna ścieżka prowadzi nas łagodnie w dół, w poprzek zbocza Suchego Wierchu. Mniej więcej po pół godzinie marszu od polany pod Kopieńcem, powinniśmy dojść do Polany Olczyskiej (1038 m n.p.m.), gdzie można chwilę odpocząć na drewnianych ławach. Jeśli mamy dość (bo np. rozpętała się właśnie straszna burza), to możemy zejść zielonym szlakiem do oddalonej o mniej więcej 2 kilometry (jakieś 35 minut) Jaszczurówki, gdzie można przy okazji obejrzeć piękną drewnianą kaplicę.
Jeśli nic nam nie stanęło na przeszkodzie, to od tego momentu kontynuujemy marsz żółtym szlakiem. Idziemy w górę wzdłuż Olczyskiego Potoku, by po chwili zobaczyć jedno z największych wywierzysk w polskich Tatrach - Wywierzysko Olczyskie (1070 m n.p.m.). Po lewej stronie mijamy dwa zabytkowe drewniane szałasy. Dalej idziemy przyjemną, oferującą miłe dla oka widoki, odsłoniętą ścieżką, w kierunku Nosalowej Przełęczy.
Dojście z Polany Olczyskiej na Nosalową Przełęcz (1103 m n.p.m.), leżącą pomiędzy szczytami Nosala (1203 m n.p.m.) i Nieboraka (1220 m n.p.m.), powinno zająć nam mniej więcej pół godziny. Stąd możemy iść zielonym szlakiem w lewo i zejść do Kuźnicy (około 20 minut) lub pokusić się o zdobycie szczytu, w tym wypadku również idziemy zielonym szlakiem, ale w prawo. Wejście jest strome, ale za to bardzo szybkie (około 10 minut). W zamian ten charakterystycznie wyglądający skalisty wierzchołek oferuje nam piękny, szeroki widok na Tatry.
Po dłuższej chwili (dłuższej, bo piękny widok nie pozwoli wrażliwej duszy na szybkie opuszczenie szczytu!) możemy kontynuować marsz zielonym szlakiem w kierunku Zakopanego.
Droga w dół zabierze nam około 30 minut i również będzie obfitować w piękne widoki oraz imponujące, strome urwiska.
Zejdziemy do Murowanicy, skąd do centrum Zakopanego jeżdżą jakieś busiki, ale piechurowi, który doszedł tutaj aż z Toporowej Cyrhli, nie wypada teraz skapitulować i wsiąść do jakiejś pierwszej lepszej blaszanej puszki! Zwłaszcza, że na Krupówki dojdziemy spokojnie w 20 minut!
Po przejściu w sumie około 10 kilometrów strudzony wędrowiec potrzebuje zregenerować siły. A ponieważ strudzony wędrowiec niejako z definicji zawsze narzeka na brak gotówki, to szuka jadła możliwie jak najlepszego, ale w przystępnej cenie. W Zakopanem, na Krupówkach, oprócz wielu restauracji stosunkowo drogich, na szczęście można również znaleźć te tańsze jadłodajnie. My przetestowaliśmy dwie, ale lista nie jest zamknięta, jeśli macie jakieś swoje typy, to chętnie tę listę rozszerzymy! Zapraszamy.
Reklama Zbójeckiego jadła jest dość dobrze widoczna, więc nie powinniście mieć problemów ze zlokalizowaniem tego miejsca. Jedzenie na wagę, wybór może nie jest ogromny, ale można się najeść do syta za stosunkowo niewielkie pieniądze. Obsługa mogłaby być trochę milsza, ale najważniejsze, że nie plują do jedzenia. W każdym razie mamy taką nadzieję. :)
Dość tanio i smacznie można zjeść również w barze mlecznym na Krupówkach pod numerem 1, czyli na samym początku tej najsławniejszej w Zakopanem ulicy. Oczywiście nie są to posiłki dla wymagających, ale z drugiej strony, czy głodny, zdrożony, często spocony i ubłocony wędrowiec będzie pasował do eleganckiej restauracji? W życiu jest czas na lokale eleganckie i na bary mleczne. Po zejściu ze szlaku proponujemy raczej to drugie rozwiązanie. Smacznego.
Tatry – przewodnik:
Zimą na Kozi Wierch (42 zdjęcia)Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt (Tatry) – przewodnik (30 zdjęć)Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik (39 zdjęć)Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski – Jagnięcy Szczyt (Tatry) – przewodnik (36 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik (57 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik (46 zdjęć)Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)Wylot Doliny Żarskiej – Baraniec – Rohacz Płaczliwy – przewodnik (Tatry) (42 zdjęcia)Grań Otargańców – Dolina Raczkowa – przewodnik (Tatry) (41 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch – Dolina Pięciu Stawów Polskich – przewodnik (Tatry) (38 zdjęć) Palenica Białczańska – Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – przewodnik (Tatry) (23 zdjęcia)