Podróże małe i duże > Tatry – przewodnik

Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik

Widoki że Starorobociańskiego WierchuWidoki ze Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)

Starorobociański Wierch jest najwyższym szczytem usytuowanym w Polskich Tatrach Zachodnich, który daje nam wiele możliwości rozplanowania trasy. Na jego wierzchołek, wznoszący się na wysokość 2176 m n.p.m., prowadzą szlaki zarówno z Doliny Chochołowkiej, jak i Kościeliskiej. Szczyt nie jest wymagający technicznie, a my możemy dostosować długość trasy do naszych preferencji (należy jednak pamiętać, że wycieczki na dwutysięczniki zawsze wiążą się z koniecznością pokonywania dłuższych odcinków).

Start z Doliny Chochołowskiej jest idealnym rozwiązaniem dla osób dojeżdżających na parking samochodem – umożliwia on bowiem zaplanowanie wycieczki na zasadzie pętli, którą możemy też dowolnie wydłużać o przejście na np. Wołowiec. Dzięki temu wracamy do tego samego miejsca, z którego wyruszyliśmy, ale unikamy powrotu tym samym szlakiem. Takich kombinacji jest naprawdę sporo. Tutaj jednak przedstawię propozycję wyjścia z Doliny Kościeliskiej – w takim wypadku decydujemy się albo na powrót tą samą drogą, albo na zejście do Doliny Chochołowskiej (wybierając ten wariant, znacznie wygodniej jest się przemieszczać, korzystając z licznych busów).

Masyw Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)Widok w stronę Raczkowiej Doliny (Tatry)Dolina Kościeliska (Tatry)Zielony szlak na Ornak (Tatry)Masyw Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)

Poniższy artykuł jest częścią powstającego (i wciąż bardzo skromnego) internetowego przewodnika po tatrzańskich szlakach. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, serdecznie zapraszamy do jego współtworzenia. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Informacje praktyczne

Profil wysokościZielony szlak na Ornak (Tatry)Widoki ze Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)

Szlak: Kiry – zielony – Hala Ornak – żółty – Iwaniacka Przełęcz – zielony – Ornak – zielony – Siwa Przełęcz – zielony – Gaborowa Przełęcz – czerwony – Starorobociański Wierch

Długość trasy: niecałe 13 kilometrów.

Różnica wysokości: 1249 metrów.

Suma wysokości podejść: około 1428 metrów.

Czas przejścia: latem dojście na Starorobociański Wierch zajmuje około 6 godzin (zejście również zabiera około 5–6 godzin, zależnie od naszego tempa). Zimą te czasy mogą się wydłużyć (o około godzinę), dlatego ważne jest, by wychodzić jak najwcześniej i uniknąć powrotu po zmroku. Trzeba koniecznie kontrolować czas, tak, aby nie później niż w południe znaleźć się na szczycie.

Utrudnienia: brak.

Uwaga: Zimą szlak właściwie nie odbiega od letniego, a Starorobociański jest jednym z łatwiejszych dwutysięczników, które możemy osiągnąć o tej porze roku. Mimo tego w warunkach zimowych konieczne jest posiadanie sprzętu (raki i czekan), a także rozważne planowanie wycieczki – ze względu na nachylenie stoków Tatry Zachodnie są bardzo lawiniaste!

Kiry

Kiry

Kiry, z których bierze swój początek zielony szlak do doliny Kościeliskiej, są niewielkim osiedlem należącym do wsi Kościelisko. Prowadzi przez nie droga nr 958, a dojechać tam możemy zarówno z Zakopanego, jak i od strony Czarnego Dunajca (przez Chochołów i Witów). Skręcając w Nowym Targu na Czarny Dunajec, unikamy największych korków – to bardzo dobre rozwiązanie na wyjazdy w sezonie. Na miejscu mamy do wyboru kilka parkingów (niestety, wszystkie płatne około 10–20 zł za dzień). Kiry mają też bardzo dobre połączenie z Zakopanem dzięki licznym busom kursującym na tej trasie.

Kira lub kiera jest gwarowym określeniem na zakręt drogi, ścieżkę lub rzekę – stąd właśnie wzięła się nazwa tego miejsca. Historia Kir sięga 1646 roku, lecz wtedy znajdowały się tu zaledwie szopy na siano. W XIX w. węglarze wypalający węgiel drzewny mieli tutaj już swoje chatki, powstał również tartak wodny i leśniczówka. Przed drugą wojną światową powoli zaczęły pojawiać się domostwa, a także stacjonowała tutaj Kampania Wysokogórska Wojska Polskiego.

Dojście do schroniska na Hali Ornak (1108 m n.p.m.)

Wyruszamy z Kir (927 m n.p.m.). Do schroniska na Hali Ornak prowadzi szlak zielony, a dojście tam zajmuje niecałe 2 godziny. Cała ta trasa to przyjemny spacer prostą, szeroką ścieżką. Samo schronisko „Ornak” znajduje się w bardzo malowniczym otoczeniu, a od Smreczyńskiego Stawu dzieli je jakieś pół godziny drogi czarnym szlakiem. Jest to polodowcowe jeziorko, o którym warto pamiętać, a w razie zapasu siły i czasu, dołożyć je do planu swojej wędrówki.

Dolina Kościeliska (Tatry)
Dolina Kościeliska (Tatry)Hala Ornak (Tatry)Hala Ornak (Tatry)Staw SmreczyńskiStaw Smreczyński

Hala Ornak – Iwaniacka Przełęcz – Ornak (1854 m n.p.m.)

Żółty szlak na Przełęcz Iwaniacką (Tatry)

Z Hali Ornak kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Przełęczy Iwaniackiej (1459 m n.p.m.). Niedługo za schroniskiem wkraczamy w las, w którym już powoli zaczyna się podejście. Po upływie około godziny i 15 minut dochodzimy na niewielką polanę, z której dostrzec możemy masyw Kominiarskiego Wierchu – to właśnie Przełęcz Iwaniacka, na której porzucamy szlak żółty (zmierza on do Doliny Chochołowskiej). Podążamy teraz za zielonymi oznaczeniami. Znów wchodzimy na otoczoną drzewami ścieżkę. Powoli pniemy się ku górze, a gdy las zaczyna przechodzić w kosodrzewinę, podejście staje się coraz bardziej intensywne. Dzięki temu coraz lepiej też widoczna jest pozostawiona przez nas za plecami Dolina Kościeliska. W końcu docieramy do wypłaszczenia, z którego rozciągają się już bardzo rozległe widoki – znajdujemy się na Suchym Orczańskim Wierchu, z którego doskonale widać Ornak, a także nasz cel – Starorobociański Wierch. Od Ornaku dzieli nas jeszcze krótkie podejście (ma on wysokość 1854 m n.p.m.), a dojście na niego od Przełęczy Iwanianckiej powinno zająć nam około dwóch godzin.

Żółty szlak na Przełęcz Iwaniacką (Tatry)
Przełęcz Iwaniacka (Tatry)Masyw Kominiarskiego Wierchu (Tatry)Widoczna Babia GóraOrczanski Wierch (Tatry)Widok z Ornaka (Tatry)

Ornak – Siwa Przełęcz – Gaborowa Przełęcz – Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.)

Siwa Przełęcz (Tatry)

Droga na Siwą Przełęcz to początkowo kolejne podejście (latem szlak przechodzi przez Siwe Skały, zimą natomiast omija od prawej strony ten wierzchołek przypominający stertę kamieni), a później krótki odpoczynek – zielony szlak tym razem prowadzi w dół. Po tym kwadransie rozpoczynamy dwudziestominutowe podejście (momentami wąską ścieżką, wymagającą zachowania ostrożności) na Gaborową Przełęcz. Tam przestawiamy się na szlak czerwony i kierujemy się już wprost na Starorobociański – podejście nie jest trudne, wymaga jedynie odrobiny kondycji. Na szczyt powinniśmy dotrzeć po około 40 minutach.

Zielony szlak w stronę Siwej Przełęczy (Tatry)Siwe Skały, na drugim planie Bystra (Tatry)Zielony szlak w stronę Siwej Przełęczy (Tatry)Bystra widoczna ze szlaku na Starorobocianski Wierch (Tatry)Szlak na Starorobocianski Wierch (Tatry)

Z wierzchołka możemy dostrzec w oddali wiele charakterystycznych szczytów Tatr Wysokich, takich jak Krywań czy Gerlach. Ale przede wszystkim mamy przed sobą pełną panoramę Tatr Zachodnich – widoczną Doliną Chochołowską, Starorobociańską, Kościeliską i Raczkową oraz świetny widok na główną grań Tatr Zachodnich – Ciemniak, Krzesanicę, Błyszcz, Bystrą, Wołowiec... wszystko, czego tylko dusza zapragnie.

Masyw Starorobociańskiego WierchuMasyw Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)
Dolina Chocholowska (Tatry)Widok w stronę Raczkowiej Doliny (Tatry)Bystra widoczna ze szlaku na Starorobocianski Wierch (Tatry)Widoki że Starorobociańskiego WierchuWidoki ze Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)

Zejście do Doliny Chochołowskiej przez Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch

Zejście w stronę Konczystego Wierchu (Tatry)

Jeśli nie musimy martwić się samochodem pozostawionym na parkingu w Kirach, w drodze powrotnej warto „zahaczyć” o jeszcze jeden dwutysięcznik – Kończysty Wierch. Przejście na niego ze Starorobociańskiego Wierchu to jakieś pół godziny drogi – najpierw schodzimy czerwonym szlakiem na Starorobociańską Przełęcz, a później podchodzimy na Kończysty Wierch. Cały czas towarzyszą nam wspaniałe widoki – znajdujemy się przecież na grani Tatr Zachodnich. Ze szczytu możemy podziwiać dumnie wznoszący się nad nami Starorobociański Wierch, a także Dolinę Raczkową, za którą w oddali widać Niżne Tatry.

Masyw Starorobociańskiego Wierchu (Tatry)Zejście w stronę Konczystego Wierchu (Tatry)Zejście w stronę Konczystego Wierchu (Tatry)Widok w stronę Raczkowiej Doliny (Tatry)Starorobocianski widoczny podczas zejscia (Tatry)

Obieramy szlak zielony i w około 40 minut schodzimy na Trzydniowiański Wierch (przed którym czeka nas ostatnie nieznaczne już podejście), a później ponownie przestawiamy się na czerwone oznakowania i wędrujemy w dół aż do Polany Trzydniówki – najpierw wśród kosodrzewiny, później coraz gęściej rosnących drzew. Po godzinie i 45 minutach (ale ze względu na zmęczenie powinniśmy brać już poprawki na czasy przejść i liczyć na ten odcinek do 2 godzin) dochodzimy do polany, gdzie czerwony szlak przechodzi w zielony (prowadzący od schroniska na Polanie Chochołowskiej do Siwej Polany, czyli miejsca postoju samochodów i busów). Odbijamy więc na prawo i pokonujemy ostatni, półtoragodzinny odcinek, szeroką i prostą drogą, dochodzącą do samego parkingu.

Kasia Podziemska

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Tatry – przewodnik:

Zimą na Kozi Wierch (42 zdjęcia)Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt (Tatry) – przewodnik (30 zdjęć)Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik (39 zdjęć)Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski – Jagnięcy Szczyt (Tatry) – przewodnik (36 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik (57 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik (46 zdjęć)Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)Wylot Doliny Żarskiej – Baraniec – Rohacz Płaczliwy – przewodnik (Tatry) (42 zdjęcia)Grań Otargańców – Dolina Raczkowa – przewodnik (Tatry) (41 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch – Dolina Pięciu Stawów Polskich – przewodnik (Tatry) (38 zdjęć) Palenica Białczańska – Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – przewodnik (Tatry) (23 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.