Podróże małe i duże > Tatry – przewodnik

Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik

Panorama z Koprowego Wierchu

Koprowy Wierch (2363 m n.p.m.) – choć często spychany na drugi plan, jest niezwykle atrakcyjnym szczytem w Tatrach Słowackich. Wynika to z faktu, że znajduje się w pewien sposób w cieniu Rysów – łączy je początkowa część szlaku, prowadząca Doliną Mięguszowiecką. Zazwyczaj, przyjeżdżając do Popradzkiego Jeziora, jako pierwszy cel obieramy najwyższy dostępny nam szczyt Tatr. Ale i o Koprowym Wierchu dobrze będzie pamiętać – widoki z niego są wyjątkowo rozległe, a samo podejście łatwe technicznie, wymagające oczywiście kondycji, ale mimo tego naprawdę przyjemne.

Panorama z Koprowego Wierchu
Czerwony szlak do Popradzkiego StawuNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczMięguszowieckie Szczyty nad Wielkim Hinczowym Stawem

Poniższy artykuł jest częścią powstającego (i wciąż bardzo skromnego) internetowego przewodnika po tatrzańskich szlakach. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, serdecznie zapraszamy do jego współtworzenia. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Informacje praktyczne

Niebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczWyżnia Koprowa Przełęcz

Szlak: Szczyrbskie Jezioro – czerwony – Popradzkie Jezioro – niebieski – Wyżnia Koprowa Przełęcz – czerwony – Koprowy Wierch

Długość trasy: około 21 km

Różnica wysokości: 1048 m

Suma wysokości podejść: około 1420 m

Czas przejścia: Około 4,5 godziny na Koprowy Wierch i 3 godziny zejścia do Szczyrbskiego Jeziora.

Utrudnienia: Na całej długości trasy brak fragmentów, które można by uznać za trudne – jedynie na ostatnich metrach podejścia na szczyt znajdziemy się w terenie bardziej eksponowanym.

Niebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczZejście z Koprowego Szczytu

Ze Szczyrbskiego Jeziora (1315 m n.p.m.) do Popradzkiego Stawu (1494 m n.p.m.)

Szczyrbskie Jezioro

Droga Wolności, na którą powinniśmy dostać się niedługo po przekroczeniu granicy ze Słowacją, doprowadzi nas niemal pod samo Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) – po około 50 km należy jedynie odbić z niej zgodnie z drogowskazami, aby dotrzeć wgłąb tej miejscowości. Samochód zostawiamy na parkingu (należy liczyć się z opłatą w okolicach 6 euro), na przykład w pobliżu stacji kolejki zębatej. Sama kolejka jest również dobrym środkiem komunikacji między tamtejszymi mieścinkami i świetnie sprawdza się w przypadku dłuższego pobytu po stronie naszych sąsiadów.

Czerwony szlak do Popradzkiego StawuCzerwony szlak do Popradzkiego Stawu

Odnajdujemy czerwony szlak i drogą asfaltową, która po kilkunastu minutach wprowadzi nas na leśną ścieżkę, zagłębiamy się w Dolinę Mięguszowiecką. Wkrótce dotrzemy do rozstaja szlaków (czerwonego i zielonego), z którego oba warianty doprowadzą nas do celu w takim samym czasie. Proponuję trzymać się w dalszym ciągu oznaczeń czerwonych, ponieważ ta trasa wyprowadzi nas na moment w nieco wyższe partie lasu, skąd będziemy mogli nacieszyć się rozleglejszymi widokami.

Czerwony szlak do Popradzkiego Stawu

Dojście ze Szczyrbskiego Jeziora do Rozdroża przy Popradzkim Stawie (stamtąd od schroniska przy Popradzkim Stawie dzieli nas kilka minut spaceru) powinno zająć około półtorej godziny, w zależności od tempa, jakie nadamy sobie na tym łatwym odcinku. Tam znajduje się nie tylko rozwidlenie szlaków, ale i punkt przygotowywania ładunków dla nosiczów1 transportujących je później do Schroniska pod Rysami.

Czerwony szlak do Popradzkiego StawuRozdroże przy Popradzkim Stawie

Koprowy Wierch / Kôprovský štít (2363 m n.p.m.)

Rozdroże przy Popradzkim Stawie

Na Rozdrożu przy Popradzkim Stawie (Popradské pleso) szlakowskaz naprowadzi nas na kierunek, który powinniśmy teraz obrać – wybieramy szlak niebieski, wiodący na Wyżnią Koprową Przełęcz, skąd podejdziemy na Koprowy Wierch. Rozpoczynamy wędrówkę leśną ścieżką przechodzącą stopniowo w piętro kosodrzewiny – oznacza to dla nas konieczność pokonania pewnego, choć cały czas łagodnego, przewyższenia. Po trzydziestu minutach docieramy do rozejścia się naszego szlaku z czerwonym, prowadzącym na Rysy – ten odbija na prawo, a my kierujemy się na wprost, wkraczając w piękną Hińczową Dolinę.

Niebieski szlak na Wyżnią-Koprową Przełęcz
Niebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową Przełęcz
Niebieski szlak na Wyżnią-Koprową Przełęcz

Zmierzamy na Wyżnią Koprową Przełęcz, ale do tego jeszcze daleko – godzina i czterdzieści pięć minut marszu. Szybko jednak wychodzimy ponad tereny zarośnięte, coraz rozleglej otaczając się skalistym krajobrazem. Jest więc fragment intensywniejszych podjeść, ale jest też odcinek niemal spacerowy, kiedy to naszym oczom ukazują się pierwsze polodowcowe jeziorka. Mijamy Hińczowe Oka, Mały Hińczowy Staw, aby w końcu dotrzeć na sam brzeg Wielkiego Hińczowego Stawu.

Wielki Hinczowy StawKoprowy Wierch
Niebieski szlak na Wyżnią-Koprową PrzełęczNiebieski szlak na Wyżnią-Koprową Przełęcz

Tam mamy przed sobą doskonale widoczny cel naszej dzisiejszej wędrówki – Koprowy Wierch. Ale i dobrze widać, że właściwe podejście dzisiejszego dnia tak naprawdę dopiero się zacznie. Ruszamy więc, zostawiając za plecami dolinę, która staje się coraz to odleglejsza dzięki zdobywanej przez nas wysokości, by po około trzech kwadransach osiągnąć Wyżnią Koprową Przełęcz.

Wyżnia Koprowa Przełęcz

Przed nami ostatnie, półgodzinne podejście, tym razem czerwonym szlakiem. Jest to fragment najbardziej wymagający podczas dzisiejszej wycieczki – teren jest tutaj bardziej eksponowany, a sam szczyt zdaje się być „usypany” z potężnych granitowych odłamów, które musimy pokonać, aby zdobyć wierzchołek. Mimo to ten odcinek nie powinien sprawić większych trudności, nie wymaga od nas bowiem żadnych specjalnych umiejętności, poza zachowaniem rozwagi.

Czerwony Szlak na Koprowy WierchCzerwony Szlak na Koprowy Wierch
Czerwony Szlak na Koprowy WierchCzerwony Szlak na Koprowy Wierch

Nareszcie możemy nacieszyć się pełną panoramą z wierzchołka, o tyle wyjątkową, że wszystkie zabudowania, ślady cywilizacji pozostały daleko z tyłu, za potężną barierą szczytów górskich. Zamiast tego otworzyła się przed nami Dolina Ciemnosmreczyńska, za którą hen w oddali, wznoszą się nasze polskie Czerwone Wierchy, Świnica, Kozi Wierch. Bliżej nas te potężniejsze: Mięguszowieckie Szczyty, Lodowy Szczyt, Łomnica, Rysy, Wysoka... Można tak wymieniać w nieskończoność!

Widoki z Koprowego WierchuWidoki z Koprowego WierchuWidoki z Koprowego WierchuWidok z Koprowego Wierchu na Dolinę HinczowaWidoki z Koprowego Wierchu

Powrót z Koprowego Wierchu

Zejście z Koprowego SzczytuZejście z Koprowego Szczytu

Schodzimy tą samą trasą, którą kierowaliśmy się w drodze na szczyt – najpierw dwudziestominutowe zejście na Wyżnią Koprową Przełęcz w stronę Doliny Hińczowej, z prawej strony ogrodzonej przez Sztana, z lewej – przez Cubrynę. Dalej niebieski szlak, który sprowadzi nas znowu nad brzeg Wielkiego Hińczowego Stawu (ale wcześniej możemy jeszcze nacieszyć się widokiem „Mięguszy”, których stoki wpadają w toń tego jeziorka).

Zejście niebieskim szlakiem do Popradzkiego Stawu
Zejście niebieskim szlakiem do Popradzkiego Stawu

Później, cały czas niebieskim, znanym nam już szlakiem, schodzimy do Popradzkiego Jeziora (od przełęczy idzie się tam około godziny i piętnastu minut). Tam możemy zatrzymać się na zasłużony odpoczynek w Schronisku przy Popradzkim Stawie. Stąd pozostała nam niewiele ponad godzina zejścia do Szczyrbskiego Jeziora (albo szlakiem czerwonym, tak jak wchodziliśmy, albo zielonym, który po 45 minutach łączy się z czerwonym). Dokonujemy wyboru i opuszczamy Dolinę Mięguszowiecką, wracając do punktu startowego naszej wycieczki, do cywilizacji, od której tak skutecznie udało nam się na te kilka godzin umknąć.

Zejście niebieskim szlakiem do Popradzkiego StawuSchronisko przy Popradzkim Stawie
Kasia Podziemska
  1. Nosicz (słow. nosič) – tatrzański tragarz charakterystyczny dla słowackiej części Tatr, gdzie schroniska położone są wysokich partiach gór niedostępnych dla jakichkolwiek pojazdów. Nosicze dostarczją do schronisk wszystko, co jest potrzebne do ich funkcjonowania, a znoszą śmieci. Ich ładunki potrafią ważyć nawet 60–80 kilogramów.

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Tatry – przewodnik:

Zimą na Kozi Wierch (42 zdjęcia)Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt (Tatry) – przewodnik (30 zdjęć)Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik (39 zdjęć)Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski – Jagnięcy Szczyt (Tatry) – przewodnik (36 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik (57 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik (46 zdjęć)Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)Wylot Doliny Żarskiej – Baraniec – Rohacz Płaczliwy – przewodnik (Tatry) (42 zdjęcia)Grań Otargańców – Dolina Raczkowa – przewodnik (Tatry) (41 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch – Dolina Pięciu Stawów Polskich – przewodnik (Tatry) (38 zdjęć) Palenica Białczańska – Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – przewodnik (Tatry) (23 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.