zapraszamy do współpracy
Zapraszamy do współpracy

60.

Zima sprzątajTo już 60. numer naszego miesięcznika! A rozpoczynamy go tradycyjnie od podróży. W zimie dzięki nim mogliśmy wybiegać myślami w kierunku wakacji, a teraz, gdy zima się zmyła, a aura w końcu zaczyna nas rozpieszczać dużymi ilościami słońca, najwyższy czas jakieś własne wyjazdy zaplanować. Może do Rumunii, gdzie na zwiedzających czekają między innymi Kościoły Obronne Siedmiogrodu? A może nad rodzimy Bałtyk, gdzie przy okazji można zrobić sobie wycieczkę do Wolina, by zwiedzić gród warowny Słowian i Wikingów. A może podróż kolejką wąskotorową na trasie: Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa? Macie Państwo jakieś inne propozycje? Piszcie!

Oprócz podróży jak zwykle w Zmysłowej kuchni koleżanki Karoliny czekają na Państwa różne smakołyki w wersji „zrób to sam”, tym razem najlepsze na świecie brownies! Natomiast na deser po deserze proponujemy trochę muzycznego Miąższu prosto z tyskiego Gramoffonu. Dalej historia, komiksy, felietony, kultura, Kącik Poezji, recenzje, opowiadania, polityka, Fotozjawiska, Podaj dalej, Oczami dziecka, dowcipy, no i oczywiście Sentencje Zasklepiosa z Yemenu! Krótko mówiąc, różnorodna, poszerzająca horyzonty lektura na cały miesiąc. No czy to mało? Tak? No to mamy jeszcze konkurs z nagrodami. Pięć książek czeka!

Życzę słonecznego maja i przyjemnej lektury.

Naczelny

Podróże małe i duże

 • Kościół obronny Viscri (Rumunia)Kościoły Obronne Siedmiogrodu (rum. Biserica Evangelica Fortificata) są unikatem na skalę światową. Ich historia sięga XII wieku. Stanowią przykład imponującego rozwoju społecznego, niespotykanego nigdzie indziej w okresie...Kościoły Obronne Siedmiogrodu (Rumunia) – przewodnik (25 zdjęć)

 • Skansen Słowian i Wikingów (Wolin)Wolin (Yuloin / Julin / Jomsborg / Jumme / Wineta) to miasto położone na południowym cyplu wyspy Wolin, oddzielonej na wschodzie od stałego lądu przez wody cieśniny Dziwnej. Onegdaj było to prawdopodobnie największe miasto nad Bałtykiem...Wolin (Pomorze) – przewodnik (40 zdjęć)

 • CiuchciaStaruszek „Leon” ma już 75 lat, lecz wcale nie wybiera się na emeryturę. Wciąż dzielnie bucha parą i wozi turystów po zabytkowej linii wąskotorowej, na trasie: Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Żnińska Kolej Powiatowa przeżywa...Ciuchcią w krainę przygód!

Felietony

 • Michał ŁosiakPowszechnie znana myśl Banjamina Franklina, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki, musi zostać uzupełniona, szczególnie po niezwykle bolesnym dla całego świata XX wieku, czyli wieku, w którym zło zmaterializowało swoje...I jak tu nie być konserwatywnym liberałem?

 • Katarzyna RedmerskaJestem w dołku, szczerze mówiąc, to ostatni miesiąc jadę na wspomagaczach. Dobrze mieć narzeczonego psychiatrę, chociaż „prochów” ma się pod dostatkiem. Mówiąc jednak poważnie… dopadła mnie depresja. Wszystko po tym jak moje...Mam… dołek!

Oczami dziecka

Życie w Kathmandu (Nepal)
 • Po Andrzejkach w szkole siedmioletnia Sara wraca do domu i rozgorączkowana mówi do mamy:
 • Sara: Mamo, mamo, wiesz, ciągnęliśmy losy z wróżbą!
 • Mama: I co ci wyszło?
 • Sara: Hmm... zapomniałam... że mój mąż będzie, no tym...
 • Mama: No kim?
 • Sara: No będzie tym od butów...
 • Mama: Będzie robił buty? To znaczy szewcem!
 • Sara: Nie, nie! Już wiem, przypomniało mi się! Pantoflarzem!

Propozycje dziecięcych cytatów można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Kącik poezji

 • Aleksander BłokMajowy wybór poezji zaczniemy od odrobiny śpiewnego języka rosyjskiego. Kto się kiedyś uczył, będzie miał okazję go sobie przypomnieć, a kto nie, będzie musiał się zadowolić polskimi tłumaczeniami. Niestety, o samym autorze wierszy nie...Wybór wierszy – maj 2013

Swoje wiersze można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Państwo, polityka, społeczeństwo...

 • Julian RoseOd kiedy przybyłem do Polski około 12 lat temu, zawsze uderzał mnie ogromny potencjał jaki kryje się we wnętrzu tak wielu Polaków. Gdyby tylko można go wykorzystać i skierować na osiągnięcie głębszej przemiany, której tak wielu...Budzi się prawdziwa Solidarność

Uwaga konkurs!

WycinankiDo wygrania jest pięć egzemplarzy Wycinanek autorstwa Magi Hilt. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: Kto jest autorem ilustracji do wspomnianej książki? Odpowiedzi wraz z adresem do wysyłki należy przesyłać na adres redakcji (redakcja@libertas.pl) do 25 maja 2013 roku.

Od Autorki

Książkę tę napisałam dla podróżników, ludzi w drodze, wędrowców, dla których horyzont jest początkiem, a nie końcem świata.

Książkę tę napisałam dla tych, którzy wchodzą głębiej, czują bardziej, widzą szerzej, słyszą kolory, dotykają dźwięków i snów. Dla tych, którzy nadal pamiętają smak ciepłej szarlotki albo ugotowanych ziemniaków prosto z garnka. Dla tych, którzy wiedzą, że sowy nie są tylko sowami, słowa nie są tylko słowami, a rzeczywistość bywa także snem.

Książkę tę napisałam dla Ciebie.

Maga Hilt

Podaj dalej!

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

Asia się stara, by opadła Wam kopara! Szał! A TY, znalazłeś/znalazłaś coś ciekawego? Propozycje można składać mailowo lub na forum.

Fotozjawiska

Nieczynne ale płatne

Nieczynne

Nasz rząd od lat skutecznie promuje zasadę, że płacić trzeba i to za prawie wszystko, niezależnie od tego czy działa i czy w ogóle ma jakiś sens. Płacimy więc ubezpieczenie zdrowotne... ale gdy zachorujemy na coś poważniejszego niż grypa, leczymy się prywatnie, żeby nie umrzeć czekając w kilkuletniej kolejce do specjalisty. Płacimy składkę na ZUS, ale każdy, kto wie, jak działa ten system, zdaje sobie sprawę, że żadnej emerytury nie dostaniemy, bo w ciągu kilku lat ta piramida finansowa się z hukiem zawali.

Przykład idzie z góry i niestety szybko się rozpowszechnia! Wygląda na to, że zgodnie z najnowszym, tajnym projektem rządu, w najbliższym czasie wszystkie ogólnodostępne ubikacje zostaną upaństwowione, a następnie zostanie wprowadzona jednolita opłata (1 zł) i jednolite standardy higieniczno-użytkowe. Jak to się skończy wiadomo, więc podobno już dzisiaj prywatne firmy pracują nad przenośną ubikacją do użytku prywatnego. A póki co – płacz i płać! Tylko się nie posikaj!

Propozycje do galerii libertasowych fotozjawisk można składać na forum.

Sentencje Zasklepiosa z Yemenu

Kac nie ostatni

Błogosławiona świeżość poranka choć zakradł się był już legion zdradziecki. Zaiste, jedynie człowiek bezmyślny za Bakcha tarczą ukryty szczęśliwym być może. I biada temu, co kołczan swój płocho wystrzelał, gdy osłabione królestwo i wróg czyha u bram.

Wielkie Żarcie

 • Lepkie brownies z ciemnym muscovadoCo Wam będę dużo mówić? Brownies to niebo w gębie dla każdego miłośnika czekolady. Czego tu nie lubić? Czekolada – pycha! Masło – pycha! Cukier – pycha! Banalnie proste do zrobienia, nieziemsko smaczne. Przepisów na brownie jest cała...Wiedza tajemna: o najlepszych na świecie brownies

Dział Muzyczny

 • MiąższTo był chyba pierwszy koncert w moim życiu, po którym bolała mnie szczęka, i to wcale nie dlatego, że skończyło się jakimś gremialnym mordobiciem. Nic z tych rzeczy. Po prostu przez cały wieczór mniej lub bardziej się uśmiechałem...Miąższ w Gramoffonie! (40 zdjęć)

Historia

 • Janusz RadziwiłłW XVII wieku ród Radziwiłłów był w czołówce najpotężniejszych litewskich rodzin. Tytułowi Radziwiłłowie są nam znani głównie za sprawą „Potopu” Henryka Sienkiewicza, w którym motywy ich działań zostały jednoznacznie ukazane jako...Janusz i Bogusław Radziwiłłowie: zdrajcy czy pragmatycy?

Komiks

Komiksy własnego autorstwa w dowolnej konwencji można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Kultura

 • Maga HiltW tym miesiącu naszym gościem będzie ktoś wyjątkowy – Maga Hilt, aktorka teatralna, a od niedawna także pisarka. Nasz miesięcznik miał zaszczyt objąć patronat nad jej debiutancką książką – zbiorkiem opowiadań pt. „Wycinanki”...Maga Hilt – pokazać siebie światu

 • Kamila ZygmuntOstatnio trochę narzekałam, ale może w Łodzi pod względem filmowym nie dzieje się aż tak źle. Mamy przecież wiele świetnych inicjatyw, a ludziom się chce. Nie o wszystkim jest w prawdzie głośno i wiele wiadomości dociera do nas z trudem...Łódź filmowa z jaśniejszej strony

Opowiadania

 • Wpuścić mnie!Mały człowiek wszedł do bloku. Paraliżujący strach przed windami zwyciężył również tym razem i mały człowiek skorzystał ze schodów. Daleko nie musiał iść, tylko na trzecie piętro. Szedł powoli, gdyż miał bardzo krótkie nóżki...Wpuścić mnie!

 • PerwersjaNuda. Cisza. Spokój. Pustka. To cisza przed burzą czy cisza po? Może jedno i drugie. Bezgłos i nawałnica myśli jednocześnie. Perwersja. Dewiacja. Zboczenie. Fetysz. Już same słowa przyprawiają o gęsią skórkę. Perrrr-werrrr-sja. Rrrrr...21. Perwersja

Recenzje

 • Drogówka„Drogówka” Wojciecha Smarzowskiego to smutny, gorzki i okrutny emocjonalnie hołd złożony współczesnej technice. Mieliśmy już w kinie co najmniej kilka tak skonstruowanych filmów, które pod płaszczem sensacyjnym czy dramatycznym...Drogówka

 • Filozofia seksuFilozofia seksu – książka filozofa pochodzenia rosyjskiego i profesora na Uniwersytecie w Melbourne była niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń wydawniczych 2012 roku (w Polsce, przetłumaczona przez Joannę Klimczyk)...„Filozofia seksu” – Igor Primoratz

 • Skutki ubocznePan Beynar mieszka w Kanadzie, pochodzi z rodziny, która pisarstwem para się od trzech pokoleń. Jest miłośnikiem kanadyjskiej przyrody, w związku z czym dużą część życia spędza z plecakiem na plecach i w namiotach. Jan Barski również...„Skutki uboczne” – Janusz Beynar

 • Noce i dnieTak, biegnij biedny Bogumile na zawołanie tego tyrana w spódnicy. Po obejrzeniu „Nocy i dni” jest mi ciebie naprawdę żal i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że zabiłabym Barbarę, gdyby była moją żoną. Z wielu względów jest...Booooogumił?!

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Dzwoni facet do publicznej przychodni: – Dzień dobry, na kiedy mogę się zapisać do okulisty? – Na za cztery lata. – Ale za cztery lata rano czy po południu? – Panie, przecież to za cztery lata, po co panu teraz wiedzieć, czy to będzie rano czy po południu? – Bo za cztery lata rano mam wizytę u ortopedy! * * * Sekretarka wchodzi do gabinetu: – Panie dyrektorze, wiosna przyszła! – Niech wejdzie! * * * Podobno jeżeli puści się od tyłu płytę instalacyjną Windows 8, to słychać satanistyczne treści. Ale to jeszcze nic, jeżeli puści się je od przodu, to instaluje się Windows 8! * * * Po długiej upojnej nocy on zauważył na jej stoliku przy nocnej lampie zdjęcie faceta. Zaczął się niepokoić. – Czy to jest twój mąż? – nerwowo zapytał. – Nie głuptasie – odpowiedziała przytulając się do niego. – Czy to twój chłopak? – kontynuował. – Nie, coś ty – odpowiedziała. – Czy to twój ojciec lub brat? – pytał. – Nie, nie, nie – odpowiedziała delikatnie gryząc go w ucho. – A więc kto to jest? – nalegał. – To ja przed zabiegiem chirurgicznym.

Humor do kącika dowcipnego można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Najpopularniejsze 3. GwałtAlbania, najczęściej zadawane pytania – przewodnikFraszki Jana Kochanowskiego, księgi pierwsze (1-34)Wybór wierszy – grudzień 2011 – zimaWybór wierszy – kwiecień 2013 – wiosna dla każdego
Najwyżej oceniane „Wiersze II” – Tadeusz Żurawek„Zegar szronu i inne wiersze” – Joachim SartoriusZazdrośćGudvangen Viking Market 2017 – czyli o tym jak Grendelem zostałemVachel Lindsay (1879–1931 r.)
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Najpopularniejsze zdjęcie numeruSkansen Słowian i Wikingów (Wolin)Najwyżej oceniane:Bramy saskie Viscri (Rumunia)
Oceń ten numer miesięcznika.(Uwaga! Warto wcześniej się zalogować ponieważ głosy zarejestrowanych czytelników mają większą wagę.)
Login (jak do forum): Hasło (jak do forum): zapamiętaj mnie

Komentarze do zdjęć:

Po męsku

Iga: super!

Iza: rewelacyjna fotka!!!!!

Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.