zapraszamy do współpracy
Zapraszamy do współpracy

Witaj szkoło!

JeremiNie mam pojęcia, czemu Ci rodzice tak narzekają, że sześciolatki mają iść do szkół. Stawiają się, buntują, zakładają jakieś dziwne organizacje ratowania sześciolatków... no zupełnie jakby rząd chciał zrobić coś złego. No ja Was proszę, czy rząd kiedykolwiek nas okłamał? Zrobił komuś krzywdę? Pomylił się (no w każdym razie w jakiejś poważnej kwestii)? To przecież powinna być oczywista oczywistość, że rząd zawsze, ZAWSZE chce przecież tylko naszego dobra... A że dóbr mamy już tak niewiele, to logicznym jest, że sięga i po dobro naszych dzieci. Bo przecież w przypadku naszych pociech również intencje ma najlepsze i również chce tylko ich dobra. A mówiąc precyzyjniej, chce ich dobra o rok wcześniej, w końcu im szybciej dziecko pójdzie do szkoły, tym szybciej ją skończy! A im szybciej skończy, tym szybciej pójdzie do pracy! Proste. W końcu ktoś te długi, które ciągle zaciągamy, musi spłacić.

Nie wiem tylko, po co się władza wdawała w jakieś tam konsultacje społeczne. Po co było o tym gadać, po co płacić za kosztowne kampanie medialne przekonujące, że to dla dobra dzieci. I tak władza zrobi, co trzeba! Od tego przecież jest władza, żeby robić, co jej się podoba, a nie, żeby jacyś tam obywatele się wtrącali. Po co udawać, że rodzice mają coś do powiedzenia? Po co siać niepotrzebnie ferment? Do szkoły i już! Dzieci chłopów pańszczyźnianych tego luksusu nie miały! O biednych dzieciach w Afryce nawet nie wspomnę! Zresztą według badań przeprowadzonych na zamówienie Ministerstwa Oświaty 90% rodziców, którzy posłali dziecko do szkoły wcześniej, jest zadowolonych... (może z tego, że nie musieli oddać dziecka już w szpitalu). Swoją drogą, nie mogło Ministerstwo zamówić sobie wyniku – powiedzmy – 75%? To 90% to jednak trochę za blisko wyników, jakie udawało się osiągać za komuny. Po co wywoływać niepotrzebnie skojarzenia z poprzednim reżimem. Nie wystarczy, że komuniści też byli bardzo postępowi i nowocześni?

Na szczęście Libertas do postępowości podchodzi raczej ostrożnie, zatem u nas tradycyjnie, jak co miesiąc zaczynamy numer od podróży. Najpierw odwiedzimy Hebrydy Zewnętrzne, a następnie Krainę Wielkich Mazurskich Jezior oraz Łódź. Jeśli ktoś zgłodnieje, to proponuję pyszny wegański ser. Powiecie pewnie: „jak to, ser bez mleka?”, też tak myślałem, póki nie spróbowałem, co potrafią wyczarować rączki naszej redakcyjnej koleżanki Karoliny. Degustowałem osobiście, a mówiąc zupełnie szczerze, to w zasadzie prawie cały ten ser widniejący na zdjęciu sam zeżarłem! Jeszcze raz najmocniej przepraszam. W każdym razie nic dla Was nie zostało i musicie zrobić sobie go sami. Na pocieszenie dodam, że przepis oczywiście podajemy.

Gdy się już posilicie, zapraszam jak zwykle na felietony, Oczami Dziecka, odrobinę historii, kultury, recenzje, opowiadania, poezję, komiksy, dowcipy, Zasklepiosa z Yemenu... Przyjemnej lektury.

Naczelny

Podróże małe i duże

 • LuskentyreDla nas – pogańskich dusz, miłośników historii, natury i ludzi raczej stroniących od komercji, tłumów i McDonaldsów – to był z pewnością najlepszy urlop od lat. Wyspy te były na naszej liście od momentu, gdy siedem lat temu...Hebrydy Zewnętrzne – wyspy kontrastów (10 zdjęć)

 • Port jachtowy w Rucianem-NidzieNo i „otworzyły” się nam granice. Wiadomo – Unia Europejska, traktat z Schengen... To znaczy „otworzyła” się zachodnia i południowa, podczas gdy północna i wschodnia nie były jeszcze nigdy od rozwiązania się Związku Radzieckiego...W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (6 zdjęć)

 • Park Matejki, Łódź (Polska)Łódź – niegdyś miasto słynące z włókiennictwa, znane również dzięki Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Obecnie nie jest już ani miastem tysiąca rzek, ani ziemią obiecaną. Wciąż jednak potrafi zachwycać. Parkiem Krajobrazowym...Łódź (Ziemia Łęczycka) – przewodnik (52 zdjęcia)

 • SanokSanok – miasto położone w dolinie Sanu u podnóża Gór Słonnych dzierżące prawa miejskie od 20 stycznia 1339 roku. Ongiś wolne miasto królewskie, stolica ziemi sanockiej, jednej z pięciu ziem województwa ruskiego. Historia Sanoka sięga...Królewskie Wolne Miasto Sanok (Podkarpacie) – przewodnik (57 zdjęć)

Felietony

 • Michał ŁosiakCzasami najlepszą metodą do opisania rzeczywistości są proste słowa, zrozumiałe dla wszystkich, nie wymagające obszernych komentarzy i wyjaśnień. Kiedyś gdzieś już o czymś takim pisałem, ale wybaczcie – nie pamiętam gdzie...Odwieczni obrońcy ładu, czyli barbarzyńcy odwalcie się od nas!

 • Katarzyna RedmerskaWydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego, niż zarejestrowanie się na prywatną wizytę lekarską. Otóż informuje Szanownych Czytelników, że taka rejestracja może być dużym problemem. U mnie trwała (uwaga!) prawie miesiąc. Tego co...Ale numer!

 • Ron PaulTematem tego felietonu jest postać, która w ciągu ostatnich pięciu lat bardzo mocno wpłynęła na ewolucję mojego światopoglądu. To, co wydarzyło się w tym czasie w mojej głowie, przypomina trochę przełom zimy i wiosny. Dawniej swoje...Ron Paul – wiosna w polityce

Uwaga konkurs!

Dlaczego musisz być sceptyczny? AntyporadnikWszystkich tych, którzy chcieliby przeczytać książkę pani Małgorzaty Przybyłowskiej pt. Dlaczego musisz być sceptyczny? Antyporadnik, zapraszam do wzięcia udziału w naszym konkursie. Do rozlosowania mamy pięć egzemplarzy, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: Kto wg autorki powinien przeczytać jej Antyporadnik? Odpowiedź znajdziecie oczywiście na naszych łamach, wystarczy przesłać ją na adres redakcji (redakcja@libertas.pl) do 25 września 2013 roku. W wiadomości prosimy podać adres, na który w razie wygranej mamy przesłać książkę.

O książce

Dlaczego musisz być sceptyczny? Dlatego, że codziennie jesteś atakowany przez mnóstwo informacji medialnych. Trudno przedzierać się każdego dnia przez taki gąszcz i nie zatracić umiejętności samodzielnego myślenia. Padamy ofiarami indoktrynacji świeckiej, religijnej, politycznej, co na pewno nie ułatwia zrozumienia świata, a wręcz je utrudnia. Przytoczone przez autorkę sytuacje z zakresu edukacji, polityki, religii, nauki i życia codziennego pokazują, jak łatwo dać się przekonać do nieprawdziwych, głupich, a nawet niebezpiecznych tez.

Oczami dziecka

Adela (4 lata)
 • Tata: Adela, po rusku bajki oglądasz?
 • Adela (4 lata): Taaak, ja umiem po rusku oglądać.

Propozycje dziecięcych cytatów można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Państwo, polityka, społeczeństwo

Technologia

Kącik poezji

 • WrzesieńWrzesień kusi nas dojrzałymi, smacznymi jabłkami, jak niegdyś Ewa kusiła Adama. Wrzosy kwitną, a sady uginają się od owoców. Ten miesiąc jest obfity w zbiory. Jabłka, gruszki, śliwki, porzeczki, jeżyny, poziomki, jagody, kasztany, orzechy...Wybór wierszy – wrzesień 2013

 • Krystyna Konecka w trakcie promocji książkiKwitną już lipy. Zapach mojego dzieciństwa. Ulice miasta, w którym przyszłam na świat obsadzone były lipami, a później zapach lipowej herbaty nie opuszczał mnie aż do roku 1960. Z miasta powiatowego do miasta Poznań, to był społeczny...A lipy w pełnej krasie

Swoje wiersze można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Podaj dalej!

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

Wojtas poleca Rival Sons. A TY, znalazłeś/znalazłaś coś ciekawego? Propozycje można składać mailowo lub na forum.

Fotozjawiska

Likwidacja Lata

Likwidacja lata

Przecież każde dziecko wie, że we wrześniu zaczyna się jesień! Z drugiej strony jak można rozpocząć jesień, skoro ciągle jeszcze trwa lato? Wysoki Rząd miłościwie nam panującej Unii Europejskiej jak zwykle stanął na wysokości zadania i odgórnie ogłosił likwidację tej upalnej i przereklamowanej pory roku. Moc naszych władz jest niepojęte i meteorolodzy są jednomyślni, że rzeczywiście, zgodnie z ich zarządzeniem lato zostanie zlikwidowane. Na znak poparcia nowej dyrektywy wiele sklepów już wywiesiło odpowiednie transparenty. Aby pocieszyć wszystkich latolubów dodam, że prawdopodobnie działanie unijnej dyrektywy zostanie ograniczone tylko do końca tego roku, a w przyszłym sezonie w okolicach czerwca odpowiednim zarządzeniem lato zostanie przywrócone. Dziękujemy!

Propozycje do galerii libertasowych fotozjawisk można składać na forum.

Sentencje Zasklepiosa z Yemenu

Nie gwałć instrumentu swego i muzy swej nadaremnie.

Wielkie Żarcie

 • Ser wegańskiDość sceptycznie jestem nastawiona do produktów nazywanych serem, do zrobienia których nie użyto ani grama mleka. A tu proszę – taka niespodzianka, odkryta dzięki Thiessie z bloga kulinarnego...Zrób sobie seropodobny wyrób bez mleka (wegański ser z nerkowców)

 • LipaTak sobie ostatnio, korzystając z chwilki wolnego czasu i pięknej pogody, sięgnąłem po coś lekkiego do czytania i gdzieś tak w połowie ona wszystko zepsuła tym swoim: „Kwiecie pachnie”; a potem słynne Zbyszkowe: „Danuśka poczekaj...”Na Lipę

Historia

 • Bartłomiej Grzegorz SalaRaz na czas media każą nam żyć rozlicznymi „szczytami” dyplomatycznymi. Tradycja to pełną gębą europejska, która wyrosła z dawnych kongresów, te zaś z soborów. Różnica polega wszakże na tym, że im dalej wstecz, tym mniej rzeczy...Bułgarski chorał, czyli w cieniu Karpat, Starej Płaniny, Rodopów i Gór Dynarskich

 • Jan Sebastian Bach„Czasy saskie” uchodzą za okres największego upadku dawnej Rzeczypospolitej, a obaj polscy Wettini – August II Mocny i August III Sas, tak przecież od siebie różni – zaliczeni zostali w poczet naszych najgorszych władców. O ile ocena...August III Sas i Jan Sebastian Bach

Komiks

Komiksy własnego autorstwa w dowolnej konwencji można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Kultura

 • 9. Spotkania z Filmem GórskimW dniach od 4 do 8 września 2013 roku już po raz dziewiąty odbędą się w Zakopanem Spotkania z Filmem Górskim – jedyny w Polsce festiwal należący do prestiżowego stowarzyszenia International Alliance for Mountain Film...Program 9. Spotkań z Filmem Górskim

 • Michał OlewnikLiteratura w naszym społeczeństwie znajduje się przede wszystkim pod wpływem tradycji europejskiej. Na przestrzeni wieków badania nad literaturą zaowocowały wieloma poetykami oraz bogatym i równie chaotycznym historiopisarstwem. Nauka o formach...Literaturoznawstwo a akademickość

 • Xarxa Teatre - Nit MàgicaJuż po raz 26. na krakowskim bruku wytyczono sceny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Od 11 do 14 lipca wystąpiło na nich 19 teatrów z Hiszpanii, Polski, Francji i Niemiec. Ilu było widzów? Nie mam pojęcia, ale czasem ścisk był...XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie – ULICA26 (116 zdjęć)

Opowiadania

 • DomObudziłam się wcześniej niż zwykle. Byłam głodna. Wstałam, zalałam płatki odtłuszczonym mlekiem. Wstawiłam wodę. Wzięłam prysznic, bardzo dokładnie zrobiłam peeling cukrowy, świetny! Pochłonęłam płatki, zanim dobrze nasiąkły...Dom

 • Gdzieś w ostatecznej krainieJasiek pojawił się nagle i trochę przypadkiem. Ale jak już się zjawił, to został na stale, stał się kimś ważnym, potrzebnym i niezastąpionym. Ale to z każdym tak jest. Jak już się pojawi to trudno sobie – mimo wszystko – wyobrazić...Gdzieś w ostatecznej krainie, część 2

 • Kto chce?Dzisiaj rano zastanawiałam się, czym mogłabym Cię podniecić. Albo chociaż zniesmaczyć, zgorszyć, ożywić. Podać pod nos opis czegoś tak obrzydliwego, tak grzesznego, że nawet Ty złapiesz się za głowę. Piszę przecież o cielesnej...25. Kto chce?

Recenzje

 • „Kronos” – Witold GombrowiczKronos miał być literackim wydarzeniem roku. Jednak po skandalizujących zapowiedziach, zarówno wydawnictwa, jak i mass mediów, legenda tajemniczego dziennika Witolda Gombrowicza pękła niczym bańka mydlana. Mimo że stronię w...„Kronos” – Witold Gombrowicz

 • Rozkaz – zapomniećMam przed sobą książkę, którą otrzymałam od jej Autora. Podarunek, wraz z jego słowami: „Nie wiem, czy Panią zainteresuje tematyka, jaką się zajmuję, ale jest tam piękny wątek miłosny”… Po tak miłym zaproszeniu bez wahania...„Rozkaz – zapomnieć” – Jerzy Rostkowski

 • WycinankiStustronicową książkę przeczytasz w trzy godziny – tyle, ile trwa podróż z Warszawy do Krakowa – przy tym wystarczy ci czasu na kawę i ciastko. Ale po następnych trzech godzinach masz nieodpartą ochotę do przeczytania jej jeszcze raz...Maga Hilt – kobieta z nożyczkami

 • Nieprzyjaciel BogaTo już drugi tom trylogii arturiańskiej Bernarda Cornwella, którą miałam przyjemność przeczytać. Bardzo się cieszę, że książka trafiła w moje ręce, bo cała historia podoba mi się coraz bardziej i chyba wreszcie przekonuję się nieco...„Nieprzyjaciel Boga” – Bernard Cornwell

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Facet dostał na urodziny papugę. Szybko zorientował się, ze ma ona okropny nawyk przeklinania. Cóż miał jednak zrobić – wyrzucić żal, zawsze to jakiś towarzysz, zresztą prezent. Wiele dni starał się walczyć ze słownictwem papugi. Mówił do niej miłe słowa, puszczał łagodną, klasyczną muzykę, robił wszystko, żeby dać papudze dobry przykład. Słowem – pełna poświęcenia terapia. Wszystko na nic. Pewnego dnia, kiedy papuga wstała lewą noga i była wyjątkowo wredna, facet nie wytrzymał. Zaczął krzyczeć, ale papuga darła się głośniej. Potrząsnął nią. Wtedy nie dość, ze go zbluzgała, to jeszcze dostał parę razy dziobem. Zdesperowany wrzucił ptaszysko do zamrażarki, zatrzasnął drzwi, oparł się o nie i zsunął w dół. Papuga rzuciła się kilka razy o ściany zamrażarki, coś zabełkotała i nagle wszystko ucichło. Facet trochę ochłonął, zaczął mieć wyrzuty sumienia i w końcu otworzył drzwi zamrażarki. Papuga milcząc weszła na jego wyciągnięte ramie i powiedziała: – Najmocniej przepraszam, że uraziłam pana moim słownictwem i zachowaniem. Proszę o przebaczenie, dołożę wszelkich starań, aby się poprawić i nie dopuścić do podobnych scen w przyszłości. Facet był w szoku, już otwierał usta, żeby zapytać, co spowodowało tak radykalna zmianę, kiedy odezwała się papuga: – Czy mogę pana uprzejmie zapytać: co zrobił kurczak? * * * Młoda para udaje się do swojego pokoju, by spędzić noc poślubną. Dzwoni telefon, on odbiera i po chwili szeptem do swojej oblubienicy mówi, że to kolega z brydża. Dyskusja nie ma końca, bo kolega opowiada jak jego partner wypuścił szlema… Pół godziny później Pan Młody odkłada słuchawkę, a zalana łzami i wściekła na niego oblubienica zaczyna wykrzykiwać: – To skandal, to się po prostu w głowie nie mieści, jak tak można!? – Masz rację moja droga, jedyne co miał zrobić to prosty impas kier! * * * Przechodzi dwóch facetów obok Sejmu i słyszą krzyki dobiegające z budynku: Sto Lat! Sto lat! – Ktoś tam ma chyba urodziny. – Albo ustalają nowy wiek emerytalny – trzeźwo odpowiada drugi. * * * – Ile jąder ma prezydent USA? – Oba ma.

Humor do kącika dowcipnego można przesyłać na adres redakcji: redakcja@libertas.pl

Najpopularniejsze 3. GwałtAlbania, najczęściej zadawane pytania – przewodnikFraszki Jana Kochanowskiego, księgi pierwsze (1-34)Wybór wierszy – grudzień 2011 – zimaWybór wierszy – kwiecień 2013 – wiosna dla każdego
Najwyżej oceniane „Wiersze II” – Tadeusz Żurawek„Zegar szronu i inne wiersze” – Joachim SartoriusZazdrośćGudvangen Viking Market 2017 – czyli o tym jak Grendelem zostałemVachel Lindsay (1879–1931 r.)
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Najpopularniejsze zdjęcie numeruKsięży MłynNajwyżej oceniane:On the road again!
Oceń ten numer miesięcznika.(Uwaga! Warto wcześniej się zalogować ponieważ głosy zarejestrowanych czytelników mają większą wagę.)
Login (jak do forum): Hasło (jak do forum): zapamiętaj mnie
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.