Podróże małe i duże > Karkonosze

Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Szrenica – Śnieżne Kotły (Karkonosze) – przewodnik

Śnieżne Kotły (Karkonosze)Trzy Świnki i Szrenica (Karkonosze)

Śnieżne Kotły (Mały i Wielki) to najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w całych Karkonoszach i główna atrakcja zachodniej ich części. Efektowne urwiska Wielkiego Kotła spadają ponad 200 metrów w dół. Nad nimi góruje charakterystyczna sylwetka byłego schroniska, a obecnie telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Z kilku platform wiszących ponad kotłami możemy oglądać panoramę Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, a o niecały kilometr na wschód wznosi się zwieńczona skalnym rumowiskiem kopuła Wielkiego Szyszaka (1509 m n.p.m.).

Śnieżne kotły można podziwiać z dołu, idąc zielonym szlakiem (Ścieżką nad Reglami) od Schroniska pod Łabskim Szczytem do rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Możemy też zajrzeć w ich paszczę z góry, ze wspomnianych wyżej platform widokowych, do których dojdziemy granią, czyli Głównym Szlakiem Sudeckim. Tutaj proponujemy tę drugą opcję. Będzie to dość długa (około 20 km), ale dającą sporo satysfakcji wycieczka ze Szklarskiej Poręby, przez Szrenicę aż do Śnieżnych Kotłów i z powrotem przez Schronisko pod Łabskim Szczytem. No to w drogę!

Wodospad Kamieńczyka (Karkonosze)Schronisko na Hali Szrenickiej (Karkonosze)Jeremi na SzrenicyTrzy Świnki (Karkonosze)Łabski Szczyt (Karkonosze)

Informacje praktyczne

Czerwony szlak (Karkonosze)Karkonosze

Szlak: Szklarska Poręba – czerwony/czarny – Wodospad Kamieńczyka – czerwony – Hala Szrenicka – czerwony – Pod Szrenicą – czarny – Szrenica – czarny – Pod Szrenicą – czerwony – Trzy Świnki – czerwony – Łabski Szczyt – czerwony – Śnieżne Kotły – żółty – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – żółty/zielony/niebieski – Szklarska Poręba.

Długość trasy: około 20 kilometrów.

Różnica wysokości: około 850 metrów.

Suma wysokości podejść: około 900 metrów.

Czas przejścia: około 5,5–6 godzin (nie licząc odpoczynków).

Utrudnienia: Zimą trzeba wracać tą samą drogą, ponieważ zejście żółtym szlakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem może być zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe.

Szklarska Poręba (440–886 m n.p.m.)

Szklarska PorębaWodospad Szklarki (Szklarska Poręba)Szklarska Poręba

Szklarska Poręba (niem. Schreiberhau) – to niewielkie (liczące około 7 tys. mieszkańców) miasteczko w powiecie Jeleniogórskim. Położone u stóp Szrenicy w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów: Kamieńczyka i Szklarki, rozciąga się swoją zabudową na wysokości od 440 do 886 m n.p.m. Podobnie jak Karpacz dysponuje rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, dzięki czemu jest wygodnym punktem wyjścia dla wycieczek w Karkonosze. Atutem Szklarskiej Poręby jest też klimat porównywalny do tego występującego w miejscowościach Alpejskich na wysokości około 2000 m n.p.m. Słuchacze Programu III Polskiego Radia wiedzą też na pewno, że od 1999 roku Szklarska Poręba jest oficjalną stolicą Trójki.

Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.)

Czarnym szlakiem (Karkonosze)Czarnym szlakiem (Karkonosze)Czarnym szlakiem (Karkonosze)

Czerwonym szlakiem z centrum Szklarskiej Poręby (od dworca PKP) do Wodospadu Kamieńczyka dojdziemy w około 40–50 minut. Jeśli nie nocujemy w centrum, tylko bardziej na obrzeżach Szklarskiej Poręby, to bliżej może być czarnym szlakiem, który okrąża miasto i łączy się z czerwonym jakieś 700 metrów przed wodospadem. Czas przejścia tego pierwszego etapu będzie zależał więc od tego, gdzie rozpoczniemy wędrówkę. W najlepszym wypadku, jeśli ruszymy spod Krzywych Baszt (czerwony) lub wyciągu (czarny), to do Wodospadu będziemy mieć 30 minut marszu. Oba szlaki przechodzą przez miasto, by w końcu zanurzyć się w kojącej zieleni lasu.

Karpacz (Karkonosze) – przewodnik

Czerwony szlak na Szrenicę (Karkonosze)Czerwony szlak na Szrenicę (Karkonosze)Schronisko „Kamieńczyk” (Karkonosze)Wodospad Kamieńczyka (Karkonosze)Wodospad Kamieńczyka (Karkonosze)
Kanion Kamieńczyka (Karkonosze)Kanion Kamieńczyka (Karkonosze)Kanion Kamieńczyka (Karkonosze)

Wodospad Kamieńczyka leży na wysokości 846 m n.p.m. i jest najwyższym wodospadem w Karkonoszach (a także w całych polskich Sudetach). Woda spada tutaj trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Podobno za środkową kaskadą znajduje się wykuta przez Walończyków grota zwana Złotą Jamą, ale nie sprawdzałem. Poniżej wodospadu znajduje się długi na 100 metrów kanion Kamieńczyka. Jego ściany mają wysokość do 25 metrów, a w najwęższym miejscu szerokość wąwozu spada do około 3 metrów. Możemy do niego zejść stalowymi schodami, dzięki czemu zobaczymy wodospad i kanion z ciekawszej perspektywy. Aby to zrobić, trzeba wykupić odpowiedni bilet (5 zł1), w którego cenę wliczone jest wypożyczenie kasku.

Zaraz obok wodospadu znajduje się schronisko „Kamieńczyk”, ale nie, nie nie... Drodzy Państwo, na odpoczynek jeszcze trochę za wcześnie. Nie narzekać! Plecaki na garb i w drogę!

Wodospad Kamieńczyka – Schronisko na Hali Szrenickiej (1201 m n.p.m.)

Spod wodospadu czeka nas dość monotonne, prowadzące szeroką, brukowaną drogą podejście na Halę Szrenicką. Do pokonania mamy dość męczące około 350 metrów przewyższenia, co, jeśli nie zamarudzimy, nie powinno nam zająć więcej niż godzinę. Po tym wysiłku czeka na nas w schronisku nagroda. Jeśli pogoda jest ładna, kupujemy piwo, siadamy na ławach przed budynkiem i patrzymy w dal.

Czerwony szlak na Szrenicę (Karkonosze)Schronisko na Hali Szrenickiej (Karkonosze)

Schronisko na Hali Szrenickiej – Szrenica (1362 m n.p.m.)

Hala Szrenicka (Karkonosze)Schronisko na Hali Szrenickiej (Karkonosze)Hala Szrenicka (Karkonosze)

Do szczytu pozostał kilometr drogi i 150 metrów przewyższenia, ale po tak przyjemnym odpoczynku nasze morale na pewno solidnie się podniosło, więc tę odległość pokonamy góra w 20 minut, najpierw idąc szlakiem czerwonym, a następnie odbijając w lewo na czarny.

Szrenica (Karkonosze)Szrenica (Karkonosze)Szrenica (Karkonosze)

Masyw Szrenicy (podobnie jak cała zachodnia część Karkonoszy) zbudowany jest z granitu karkonoskiego. W wyniku wietrzenia na szczytach i zboczach tworzą się efektowne rumowiska skalne, co widzimy tutaj szczególnie dobrze. Zimą te bloki często pokrywa szron i pewnie stąd nazwa – Szrenica.

Ze szczytu (1362 m n.p.m.) mamy świetny widok na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz czeskie Karkonosze. Ciekawostką jest, że średnie temperatury są tutaj znacznie niższe niż w wyższych przecież Tatrach. Odpowiedzialny jest za to specyficzny, podobny do alpejskiego mikroklimat.

Kiedy już nacieszymy się widokami, musimy podjąć strategiczną decyzję. Jeśli mamy dość, to decydujemy się na powrót tą samą trasą. Na zejście do Szklarskiej Poręby trzeba liczyć około 1,5–2 godzin. No, ale jeśli mamy jeszcze trochę sił i nie jest zbyt późno, to możemy kontynuować marsz granią.

Szrenica (Karkonosze)Szrenica (Karkonosze)Szrenica (Karkonosze)

Szrenica – Trzy Świnki (1290 m n.p.m.) – Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.)

Czerwony szlak (Karkonosze)Trzy Świnki (Karkonosze)

Wracamy czarnym szlakiem do miejsca, w którym zeszliśmy ze szlaku czerwonego i skręcamy w lewo. Zaledwie o 10 minut drogi od szczytu napotkamy na swojej drodze Trzy Świnki – charakterystyczną grupę granitowych skałek. Legenda mówi, że dawno, dawno temu, Duch Gór chciał lepiej poznać ludzkie życie, dlatego przybrał postać człowieka i zaczął szukać pracy. Zatrudnił go chytry gospodarz jako pasterza świń. Płacił mu mało, a gdy ten chciał odejść, uknuł plan, że ukryje trzy świnie, aby zarzucić pasterzowi kradzież i pod pretekstem odpracowania należności zatrzymać go u siebie na kolejne lata. Duch Gór znał jednak jego zamiary, zawlekł gospodarza na szczyt Szrenicy, wypowiedział cicho jakieś słowa, a wtedy zza kosodrzewiny wyłoniły się ukryte świnie, które ciągle rosły, aż w końcu pękły i przemieniły się w granitowe bloki skalne.

To tyle legendy. Robimy sobie obowiązkowo pamiątkowe zdjęcie ze Świnkami i ruszamy dalej czerwonym szlakiem. Przechodzimy przez Mokrą Przełęcz (1290 m n.p.m.) i po kilkunastu minutach mijamy następną charakterystyczną skałkę – Twarożnik (1320 m n.p.m.).

Trzy Świnki (Karkonosze)Czerwony szlak (Karkonosze)Czerwonym szlakiem (Karkonosze)
Czerwonym szlakiem (Karkonosze)Czerwony szlak (Karkonosze)Twarożnik (Karkonosze)Twarożnik (Karkonosze)Czerwony szlak (Karkonosze)
Czerwony szlak (Karkonosze)Czeska Budka (Karkonosze)Łabski Szczyt (Karkonosze)

Kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem, który prowadzi mniej więcej wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Po czeskiej stronie znajduje się Łabska Polana, gdzie biją źródła Łaby (stąd pewnie nazwa szczytu, który przed nami). Można do nich dojść żółtym szlakiem od Czeskiej Budki (1417 m n.p.m.), którą po drodze mijamy.

Dochodzimy pod Łabski Szczyt (1471 m n.p.m.), który podobnie jak Szrenica „ukoronowany” jest rumowiskiem kamieni. Dojście tu ze Szrenicy zajmie nam około godziny. Podejście jest tak łagodne, że praktycznie się go nie odczuwa i aż trudno uwierzyć, że od Mokrej Przełęczy zyskaliśmy jakieś 160 metrów wysokości. Jeśli jest ładna pogoda, to powinniśmy już od dłuższego czasu widzieć budynek stacji przekaźnikowej.

Łabski Szczyt (Karkonosze)Czerwonym szlakiem (Karkonosze)

Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły ( m n.p.m.)

Budynek stacji przekaźnikowej (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)

Po kolejnych około 10 minutach marszu dochodzimy do Małego Kotła. Niemal na krawędzi urwiska stoi budynek stacji przekaźnikowej, a dalej kilka platform widokowych, dzięki którym możemy w bezpieczny sposób podejść tak blisko, jak tylko się da i właściwie zawisnąć nad przepaścią, zaglądając w jej gardziel.

Na krawędzi (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)
Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)Wielki Szyszak (Karkonosze)

Śnieżne Kotły wcinają się w północny stok głównego grzbietu Karkonoszy pomiędzy Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Sazczytem (1472 m n.p.m.) i są rozdzielone jedynie wąską skalną grzędą. Wielki Kocioł ma około 800 m długości i około 600 m szerokości, a wysokość jego ścian dochodzi do 200 metrów, co z pewnością robi niezapomniane wrażenie. Krawędź Wielkiego Śnieżnego Kotła znajduje się na wysokości 1490 m n. p. m. Oba kotły są zamknięte potężnym wałem morenowym i tworzą ścisły rezerwat przyrody o powierzchni około 127 ha. Wśród rumowisk skalnych na dnie Wielkiego Kotła znajdują się dwa niewielkie Śnieżne Stawki.

Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)Śnieżne Kotły (Karkonosze)

Powrót

KarkonoszeŻółty szlak (Karkonosze)

Ze Śnieżnych Kotłów można wrócić tą samą drogą (zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe, tak będzie najlepiej), ale latem ciekawiej chyba będzie zrobić sobie pętelkę i wrócić innym szlakiem. Zupełnie przypadkiem możemy z takiej właśnie możliwości skorzystać. Wystarczy, wracając znad Śnieżnych Kotłów, wybrać szlak żółty. Oczywiście trzeba nim zejść na polską, a nie czeską stronę. Szlak prowadzi przez rumowiska kamieni i dostarcza całkiem ciekawych widoków. Odległość dwóch kilometrów powinniśmy pokonać w około 45 minut.

Żółty szlak (Karkonosze)Żółty szlak (Karkonosze)Żółty szlak (Karkonosze)Żółty szlak (Karkonosze)Żółty szlak (Karkonosze)

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

Schronisko Pod Łabskim Szczytem leży na wysokości 1168 m n. p. m. i chwali się, że jego tradycje sięgają XVII wieku, kiedy stała tu pasterska buda. Obecny budynek wzniesiono w 1914 roku, a następnie rozbudowano.

Żółty szlak (Karkonosze)Żółty szlak (Karkonosze)
Żółty szlak (Karkonosze)Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” (Karkonosze)

Ze schroniska roztacza się ładny widok, więc jeśli jesteśmy zmęczeni i mamy dość czasu, jest to odpowiednie miejsce, żeby odpocząć. Gdybyśmy chcieli następnego dnia kontynuować wędrówkę w innym kierunku, choćby zielonym szlakiem dnem Śnieżnych Kotłów, to możemy tu również przenocować.

Zejście do Szklarskiej Poręby

Przed nami ostatni etap wędrówki. Dwieście metrów od schroniska szlak rozwidla się na żółty i niebieski. Oba doprowadzą nas do Szklarskiej Poręby. Niebieski odbija bardziej na wschód, w kierunku Wodospadu Szklarki, więc możemy go wybrać, jeśli nocujemy w jego okolicy. Dojście nim do obrzeży miasta zajmie nam około godziny. Żółty odbija na zachód i pół godziny później stajemy przed kolejnym wyborem. Możemy kontynuować żółtym i dojść do centrum od strony ulicy 1 maja albo odbić zielonym jeszcze bardziej na zachód i wrócić na czerwony szlak poniżej Wodospadu Kamieńczyka. W obu przypadkach do centrum będziemy mieli jeszcze około godziny.

KarkonoszeKarkonoszeKarkonosze
KarkonoszeKarkonosze

Wchodząc do miasta, powinniśmy już czuć w nogach przedeptane kilometry, ale przebyta droga na pewno nie przerasta możliwości średnio sprawnego człowieka. Opisaną trasę pokonał ze mną na własnych nogach 6-latek i to bez wspomagania się piwem! Dziecko dało radę, więc nie ma co narzekać. Atrakcje z pewnością wynagradzają wysiłek. No, to teraz ściągać buty, myć nogi i do łóżek!

Witold Wieszczek
  1. W 2014 roku.

PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.