Podróże małe i duże > Tatry – przewodnik

Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik

Widoki z Malej WysokiejWidoki z Malej Wysokiej

Między 15 czerwca a 1 listopada koniecznie trzeba skorzystać z możliwości wędrówek powyżej schronisk w Tatrach Słowackich. A jeśli czujemy się na siłach (jest to propozycja długiej i dość wyczerpującej wycieczki) warto wybrać wyższe partie tych gór i wyjść na przykład na Rohatkę (2200 m n.p.m.) „zahaczając” po drodze o Małą Wysoką (2429 m n.p.m.). Trasa jest długa (choć można ją zmodyfikować i wyznaczyć sobie za cel jedynie Małą Wysoką – wtedy po prostu wracamy tą samą drogą), ale owocuje niezwykłymi widokami, ponieważ zagłębiając się w Tatry po stronie naszych sąsiadów, mamy możliwość całkowitego otoczenia się górskimi krajobrazami.

Dużym ułatwieniem dla turystów jest Tatrzańska Elektriczka – kolejka elektryczna kursująca między słowackimi miejscowościami leżącymi u podnóża Tatr. Dzięki temu możemy zostawić samochód na parkingu w Tatrzańskiej Polance (lub dotrzeć tam innym środkiem transportu – choćby właśnie tą samą kolejką) i, wychodząc w Starym Smokowcu, bez problemu do niego powrócić.

Staw WielickiZielony szlak na Polski GrzebienZejście z Malej WysokiejPodejscie na RohatkeZejście z Rohatki

Poniższy artykuł jest częścią powstającego (i wciąż bardzo skromnego) internetowego przewodnika po tatrzańskich szlakach. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, serdecznie zapraszamy do jego współtworzenia. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Informacje praktyczne

Zielony szlak na Polski GrzebienWidoczna z Rohatki Dolina Starolesna

Szlak: Tatrzańska Polanka – zielony – Śląski Dom – zielony – Polski Grzebień – żółłty – Mała Wysoka – żółty – Polski Grzebień – niebieski – Przełęcz Rohatka – niebieski – Staroleśna Polana – czerwony – Hrebienok – zielony – Stary Smokowiec.

Długość trasy: 21,5 kilometrów.

Różnica wysokości: 1419 metrów.

Suma wysokości podejść: około 1690 metrów.

Czas przejścia: Czasy przejść wynoszą łącznie około 11 godzin, jednak należy liczyć się z tym, że wycieczka zajmie nam nawet do dwóch godzin więcej ze względu na zmęczenie i konieczność odpoczynku.

Utrudnienia: Trudności napotykamy na podejściu na Polski Grzebień, Małą Wysoką oraz Rohatkę. Są to odcinki wymagające od nas zachowania szczególnej ostrożności i wcześniejszego obycia w terenie bardziej eksponowanym.

Przejście z Tatrzańskiej Polanki (1010 m n.p.m.) do Śląskiego Domu (1670 m n.p.m.)

Ruszamy z Tatrzańskiej Polanki, będącej zaledwie osiedlem miasta Wysokie Tatry (wejście na zielony szlak znajduje się po przeciwnej do stacji kolejki stronie ulicy). Trasa nie jest wymagająca – początkowo idziemy wyasfaltowaną drogą, która po krótkim czasie zmienia się w polną ścieżkę, aby ostatecznie wejść w las, gdzie czeka nas kilka łagodnych podejść.

Tatrzanska PolankaZielony szlak do Slaskiego Domu
Zielony szlak do Slaskiego DomuZielony szlak do Slaskiego Domu

Wreszcie Dolina Wielicka (którą idziemy od momentu wejścia pomiędzy pierwsze drzewa) rozszerza się, a naszym oczom ukazuje się charakterystyczny budynek Śląskiego Domu, nad którym wznosi się masyw Gerlacha.

Śląski Dom, który po pożarze w 1962 roku został odbudowany już nie jako schronisko, ale hotel góski (który, niestety, nie najlepiej komponuje się z otoczeniem) jest następcą Schroniska Blásyego, postawionego nad Stawem Wielickim już w 1871 roku. Dotarcie do niego powinno zająć mniej więcej dwie godziny.

Zielony szlak do Slaskiego DomuSlaski Dom

Podejście na przełęcz Polski Grzebień (2200 m n.p.m.)

Staw Wielicki

Prowadzi tam szlak zielony, a przejście nim zajmuje około dwóch godzin. Zostawiamy więc Śląski Dom za plecami, przechodzimy wzdłuż brzegu Wielickiego Stawu i szybko pojawia się przed nami pierwszy fragment podejścia. Po jakichś dwudziestu minutach stawiania nogi za nogą coraz to wyżej po kamieniach, możemy liczyć na chwilę odpoczynku – teren jest teraz łagodniejszy, za chwilę przejdziemy obok Kwietnicowego Stawu, aby znów zacząć piąć się w górę. Ale już w tym miejscu możemy nasycić się widokiem Doliny Wielickiej ze Stawem Wielickim, skąd przybyliśmy.

Slaski dom nad Stawem Wielickim
Wielicki Ogrod i Kwietnicowy StawDlugi Staw

Idziemy więc dalej, po chwili po naszej lewej stronie pozostawiamy kolejne urokliwe jeziorko polodowcowe – tym razem jest to Długi Staw – i teraz podejście staje się już coraz intensywniejsze. Przed samą przełęczą czeka nas urozmaicenie wędrówki – bloki kamienne są tu duże, a ekspozycja również dodaje temu odcinkowi trudności, dlatego został on ubezpieczony łańcuchami (trzeba zachować tu szczególną ostrożność!).

Zielony szlak na Polski Grzebien

Po dotarciu na Polski Grzebień otwiera się przed nami wspaniała panorama w stronę Doliny Świstowej (będącej odgałęzieniem Doliny Suchej Wody), zagłębiającej się w polską część Tatr, dzięki czemu mamy stąd widok na Świnicę, Kozi Wierch oraz Granaty. Dostrzeżemy stąd również Rohatkę oraz Małą Wysoką. Teraz powinniśmy podjąć decyzję: czy rezygnujemy z Małej Wysokiej i kierujemy się od razu w stronę przełęczy Rohatka, czy podchodzimy na szczyt i z niego albo schodzimy do Doliny Wielickiej, albo kontynuujemy wycieczkę i zmierzamy na Rohatkę.

Przełęcz Polski GrzebienDolina Swistowa widoczna z Polskiego Grzebienia

Mała Wysoka (2429 m n.p.n.)

Żółty szlak na Mala Wysoka

Na Małą Wysoką prowadzi tylko żółty szlak wychodzący właśnie z przełęczy Polski Grzebień. W ciągu godziny pokonamy trochę ponad 200 metrów przewyższenia, więc jest to dość męczący odcinek, ale i momentami trudny, bo zmuszający nas niemal do wspinaczki i zachowania ostrożności. Po osiągnięciu wierzchołka możemy poczuć się, jakbyśmy wylądowali w samym centrum pasma górskiego – gdzie nie skierować wzroku, otaczają nas najwybitniejsze tatrzańskie szczyty. Mamy stąd idealny widok na Gerlach, Rysy, Lodowy Szczyt, Jaworowy Szczyt, Sławkowski Szczyt, a także te bliższe nam: Świnicę i Kozi Wierch.

Żółty szlak na Mala Wysoka
Gerlach widziany z Malej WysokiejWidoki z Malej WysokiejWidoki z Malej WysokiejWidoki z Malej WysokiejZejście z Malej Wysokiej

Powrót na Polski Grzebień i podejście na Rohatkę (2288 m n.p.m.)

Podejscie na RohatkePodejscie na Rohatke

Zejście z Małej Wysokiej może zająć około 40 minut (tu możemy już odczuwać zmęczenie wędrówką, dlatego tym bardziej każdy krok należy stawiać rozważnie!). Jeśli na Polskim Grzebieniu decydujemy się kontynuować naszą wędrówkę, w pierwszej kolejności schodzimy 15 minut zielonym szlakiem w stronę Doliny Staroleśnej. Dochodzimy do szlaku niebieskiego, biegnącego (od lewej) z Łysej Polany aż na Rohatkę. Dlatego my kierujemy się w prawo i rozpoczynamy trawers zbocza, po którym czeka nas ostatnie tak wymagające dziś podejście.

Podejscie na RohatkePrzełęcz Rohatka

Cały ten odcinek może zająć nam około 50 minut. Kiedy szlak zaczyna piąć się coraz ostrzej w górę, znów napotykamy więcej naturalnych barier do pokonania, ale i sztucznych ułatwień, w postaci łańcuchów i klamr, dzięki czemu możemy czuć się w tym terenie nieco pewniej. Po dotarciu na przełęcz znów znajdujemy się pomiędzy dwoma dolinami – z jednej strony zostawioną za plecami Doliną Świstową, a z drugiej dopiero co odsłoniętą Doliną Staroleśną. W tamtą właśnie stronę skierujemy swoje kroki podczas zejścia.

Widoczna z Rohatki Dolina Starolesna

Zejście przez Hrebienok do Starego Smokowca

Pierwszy fragment zejścia z Rohatki nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ dalsza wędrówka niebieskim szlakiem oznacza pokonanie dość stromego piarżyska. Po jakichś 20–30 minutach kamienie jednak przestaną osuwać nam się spod nóg i znajdziemy się w samym sercu Kotliny pod Rohatką. Stąd czeka nas już łagodny półgodzinny spacer do schroniska Zbójnicka Chata.

Zejście z RohatkiZejście z Rohatki
Okolice schroniska Zbojnicka ChataNiebieski szlak (Dolina Starolesna)

Tam dalej trzymamy się szlaku niebieskiego i, wkraczając w Dolinę Staroleśną, kierujemy się na Staroleśną Polanę. Na tym odcinku stracimy już trochę wysokości i po niecałych dwóch godzinach dotrzemy do miejsca, gdzie znajduje się najstarsze tatrzańskie schronisko (Chata Rainera). Tam właśnie, na Staroleśnej Polanie, odbijamy na czerwony szlak i kierujemy się na Hrebienok. To kolejne pół godziny marszu. Z Hrebienoka pozostaje nam już tylko odbić na zielony szlak i po 30 minutach schodzenia powinniśmy dotrzeć do Starego Smokowca.

Niebieski szlak (Dolina Starolesna)
Kasia Podziemska

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Tatry – przewodnik:

Zimą na Kozi Wierch (42 zdjęcia)Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt (Tatry) – przewodnik (30 zdjęć)Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik (39 zdjęć)Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski – Jagnięcy Szczyt (Tatry) – przewodnik (36 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik (57 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik (46 zdjęć)Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)Wylot Doliny Żarskiej – Baraniec – Rohacz Płaczliwy – przewodnik (Tatry) (42 zdjęcia)Grań Otargańców – Dolina Raczkowa – przewodnik (Tatry) (41 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch – Dolina Pięciu Stawów Polskich – przewodnik (Tatry) (38 zdjęć) Palenica Białczańska – Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – przewodnik (Tatry) (23 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.