Podróże małe i duże

Kolonia / Köln (Niemcy) – przewodnik

Kolonia / Köln (Niemcy)Ren, Kolonia (Niemcy)
Ratusz, Kolonia (Niemcy)Kolonia / Köln (Niemcy)

Kolonia (Köln) – położone nad Renem, a założone jeszcze przez Rzymian, jedno z najstarszych miast w Niemczech. Obecnie liczy sobie ponad milion mieszkańców1 i jest największym miastem Nadrenii Północnej-Westfalii oraz czwartym pod względem ilości mieszkańców miastem Niemiec. Turystów przyciąga tu przede wszystkim górująca nad miastem przepiękna gotycka katedra, która jest jego wizytówką i dumą – rocznie odwiedza ją około 6 milionów osób (sic!). Ponadto można tu zobaczyć aż dwanaście kościołów romańskich, odwiedzić liczne muzea (np. Muzeum Czekolady) i kupić oryginalną Wodę Kolońską, a każdy miłośnik piwa podczas wizyty w mieście obowiązkowo powinien spróbować jedynego w swoim rodzaju produkowanego tutaj piwa Kölsch. Zapraszamy!

Kolonia nad Renem / Köln (Niemcy)

UWAGA! Wszystkich, którzy chcieliby uzupełnić poniższy artykuł lub opisać jakieś inne miejsce w Niemczech, serdecznie zapraszamy do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Historia

Eigelsteintor, Kolonia (Niemcy)Kolonia / Köln (Niemcy)Kolonia / Köln (Niemcy)Kolonia / Köln (Niemcy)Kolonia / Köln (Niemcy)Kolonia / Köln (Niemcy)Kolonia nocą (Niemcy)Kolonia nocą (Niemcy)

Pierwotnie tereny pomiędzy Renen a Mozą zamieszkiwali Eburonowie – celtyckie plemię zmiecione z mapy świata przez Gajusza Juliusza Cezara. Kilka lat później, w 38 roku p.n.e. za zgodą generała Marka Wipsaniusza Agrypy na lewym brzegu Renu osiedliło się sprzymierzone z Rzymianami germańskie plemię Ubiów, a nowo powstała osada Oppidum Ubiorum stała się jednocześnie ważną bazą wojskową Rzymian. 6 listopada 15 r. w obozie rzymskich legionistów (castrum Romanum) urodziła się wnuczka generała – Agrypina Młodsza, która 34 lata później została czwartą żoną cesarza Klaudiusza i jako cesarzowa poprosiła swojego męża, by osadę, w której przyszła na świat, podniósł do rangi miasta. W ten sposób w roku 50 naszej ery na mapie pojawiło się nowe miasto – Colonia Claudia Ara Agrippinensis. Kolonia prężnie się rozwijała i wkrótce została stolicą nowo powstałej prowincji – Germania Inferior – z czasem stając się jednym z ważniejszych ośrodków handlowo-produkcyjnych Imperium Rzymskiego, a około roku 260 Colonia Agrippina na kilka lat nawet stolicą samozwańczego, istniejącego zaledwie 14 lat, Cesarstwa galijskiego powołanego przez uzurpatora Postumusa, który wykorzystał osłabienie Rzymu i zabiwszy syna cesarza, sam cesarzem się obwołał.

Na początku IV wieku miasto zostało siedzibą biskupstwa, a od 795 roku arcybiskupstwa kolońskiego. Przełomowy był rok 1164, kiedy z podbitego Mediolanu sprowadzono do Kolonii relikwie Trzech Króli. Podniosły one znacznie prestiż miasta i przyczyniły się do jego gwałtownego rozwoju, czyniąc jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego. Od XII wieku obok Jerozolimy, Konstantynopola i Rzymu, miało też w swej nazwie określenie „święta” (sancta): „Święta Kolonia z łaski bożej wierna córka Kościoła Rzymskiego”.

Największy rozkwit Kolonia przeżyła pod koniec średniowiecza. Ważne miejsca kultu, a do tego dogodne położenie nad Renem na skrzyżowaniu szlaków handlowych sprzyjały rozwojowi miasta, które dzięki prawu składu zmonopolizowało handel nadreński. W 1282 roku trzy niemieckie związki kupieckie: Lubeka, Hamburg i Kolonia połączyły się w jeden, tworząc niemiecką Hanzę. W 1388 roku powstał tu pierwszy miejski uniwersytet w Niemczech, a Kolonia była wówczas największym i najbogatszym miastem niemieckojęzycznym.

Dobrą passę w historii miasta kończy odkrycie Nowego Świata i wynikające z tego zmiany. Kolonia traci na znaczeniu, występuje z mającej również coraz mniejsze wpływy Hanzy, a widocznym symbolem kryzysu jest przerwanie budowy katedry w roku 1510.

W 1795 Kolonię zajęli Francuzi, w 1798 roku zamknęli Uniwersytet, a trzy lata później wszyscy mieszkańcy Kolonii otrzymali nawet francuskie obywatelstwo. W 1815 roku miasto zostało przyłączone do Prus, a po I wojnie światowej okupowane przez kilka lat przez Brytyjczyków. Ci jednak okazali się znacznie mniej uciążliwi od Francuzów, w 1919 roku reaktywowano Uniwersytet, a Kolonia ponownie rozkwitała.

Najgorsze miało dopiero nadejść wraz z II wojną światową, podczas której Kolonia była bombardowana aż 262 razy! Najcięższe bombardowanie miało miejsce w nocy z 30 na 31 maja 1942 roku, podczas pierwszego w historii rajdu tysiąca bombowców. W całej operacji wzięło udział ponad 1000 maszyn, z czego 868 bombardowało główny cel, jakim była Kolonia, zrzucając na nią łącznie 1455 ton bomb. Nalot trwał około 90 minut, powodując niewyobrażalne zniszczenia. Po tym nalocie z miasta uciekło 150 z 700 tysięcy mieszkańców. Szacuje się, że po zakończeniu wojny zniszczonych było 90% zabudowań Kolonii, w tym bezcenny zespół romańskich kościołów (katedra ocalała chyba tylko cudem, biorąc pod uwagę, jak wyglądało jej najbliższe otoczenie).

Po II wojnie światowej rozpoczęto żmudną odbudowę miasta, a rekonstrukcja ostatniego z romańskich kościołów (Świętego Kuniberta) zakończyła się dopiero w roku 1993. Dzisiaj, zwiedzając to piękne miasto, aż trudno uwierzyć, że po wojnie było wielką kupą gruzów i czasem tylko w odbudowanych kościołach można się natknąć na zdjęcia ruin, które uświadamiają ogrom trudu podjętego przez mieszkańców, by je odbudować.

Kolonia (Niemcy)Kolonia (Niemcy)Kolonia (Niemcy)Kolonia (Niemcy)Kolonia (Niemcy)
Trinitatiskirche, Kolonia (Niemcy)Kolonia (Niemcy)
Overstolzenhaus, Kolonia (Niemcy)Północna Brama Rzymska, Kolonia (Niemcy)Kościół Świętych Apostołów (St. Aposteln), Kolonia (Niemcy)Severinstor, Kolonia (Niemcy)
Katedra Świetego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Niemcy)Dworzec kolejowy Kolonia Messe/Deutz (Niemcy)

Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Kölner Dom)

Katedra Świetego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Niemcy)Katedra Świetego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Niemcy)

Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii (Kölner Dom) ma 144 metry długości i 86 metrów szerokości, a jej strzeliste wieże wznoszą się na wysokość 157 metrów, co w chwili ukończenia budowy czyniło z niej najwyższą budowlę świata! Tym mianem cieszyła się tylko 10 lat, ale do dzisiaj pozostaje drugą co do wysokości najwyższą gotycką świątynią na świecie.

Widoczna z daleka sylwetka kościoła wyraźnie dominuje nad panoramą miasta i jest jednym z symboli Kolonii. Od 1996 roku katedra znajduje się na prestiżowej Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Więcej na temat katedry w oddzielnym artykule:

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii / Kölner Dom (Niemcy).

Kościoły romańskie

Kościół Najświętszej Marii Panny na Kapitolu (St. Maria im Kapitol), Kolonia (Niemcy)Wielki Kościół Świętego Marcina (Groß St. Martin), Kolonia (Niemcy)Kościół Świętego Gereona (St. Gereon), Kolonia (Niemcy)

Najprawdopodobniej w żadnym innym mieście na świecie nie ma aż tylu romańskich kościołów co w Kolonii, a każdy z nich kryje prawdziwe skarby sztuki średniowiecznej! Co prawda wszystkie mniej lub bardziej ucierpiały podczas II wojny światowej, ale później zostały starannie odbudowane i dzisiaj są obok katedry jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Z pewnością wycieczka po romańskich kościołach w Kolonii będzie świetną lekcją architektury. Więcej na temat katedry w oddzielnym artykule:

Kościoły romańskie w Kolonii (Niemcy) – przewodnik.

Pozostałe atrakcje turystyczne, czyli co jeszcze warto zobaczyć w Kolonii

Ratusz

Ratusz, Kolonia (Niemcy)Ratusz, Kolonia (Niemcy)

To prawdopodobnie najstarszy ratusz w Niemczech z udokumentowaną historią sięgającą X wieku. Jego najstarszą częścią, która przetrwała do dziś, jest wybudowana około 1330 roku tzw. Hansesaal – sala hanzeatycka – nazwana tak na pamiątkę ważnego szczytu Hanzy, który odbył się tutaj 19 listopada 1367 roku.

W latach 1407–1414 na zlecenie kolońskich cechów dobudowano wysoką na 61 metrów piękną, gotycką wieżę ratuszową. Elewację zdobią liczne rzeźby historycznych postaci związanych z miastem (Marek Agrypa, Agrypina, Mistrz Eckhart i wielu innych), podkreślając jego długą i bogatą historię sięgającą starożytności. W większości zostały one odtworzone po II wojnie światowej, ponieważ wieża, podobnie jak większość zabudowań Kolonii została zniszczona podczas nalotów RAF-u.

Ponadto w skład kompleksu wchodzi jeszcze dwukondygnacyjna renesansowa loggia zbudowana w latach 1569–1573.

Ratusz, Kolonia (Niemcy)Ratusz, Kolonia (Niemcy)

Średniowieczne mury miejskie

Severinstor, Kolonia (Niemcy)Eigelsteintor, Kolonia (Niemcy)

W średniowieczu bogata Kolonia była oczywiście broniona przez rozbudowany system fortyfikacji. Jego fragmenty rozsiane pomiędzy domami starej części miasta możemy oglądać do dziś, choć nie pozostało tego wiele. Z dwunastu bram miejskich do naszych czasów zachowały się tylko trzy: Eigelsteintor, Hahnentor i Severinstor. Można zobaczyć również niewielki fragment murów oraz basztę Ulrepforte.

Ulrepforte, Kolonia (Niemcy)Średniowieczne mury miejskie, Kolonia (Niemcy)

Muzeum Czekolady w Kolonii (Imhoff-Schokoladenmuseum)

Fontanna czekolady, Muzeum Czekolady (Kolonia)Muzeum Czekolady (Kolonia)
Muzeum Czekolady (Kolonia)Muzeum Czekolady (Kolonia)

Zajmujące trzy piętra Muzeum Czekolady jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Kolonii i jednym z najpopularniejszych w Niemczech. Od jego otwarcia 31.10.1993 roku zwiedziło je już ponad 8,5 miliona osób, a obecnie odwiedza je około 650 tysięcy turystów rocznie. W muzeum można się dowiedzieć chyba wszystkiego, co tylko związane jest z czekoladą. Jest sala poświęcona starożytnym ludom Ameryki (Olmekom, Majom i Aztekom), którzy już dawno temu wykorzystywali nasiona z owoców kakaowca, są stare maszyny używane do produkcji czekolady, kultowe opakowania, stuletnie drewniane automaty i działająca linia produkcyjna, z której na oczach zwiedzających schodzą małe czekoladki rozdawane przy wejściu. Jest nawet mała palmiarnia, gdzie można zobaczyć jak wygląda drzewo kakaowca „na żywo”, fontanna z czekoladą, a przy wejściu znajduje się sklep, w którym można kupić nie tylko czekoladki, ale chyba wszystko, co tylko jest produkowane z kakaowca, np. jadalne kosmetyki czy czekoladowe piwo!

W 2013 roku muzeum było otwarte codziennie. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00, a w soboty, niedziele i święta od 11:00 do 19:00. Cena biletu rodzinnego: 30,00€2.

Muzeum Czekolady (Kolonia)Muzeum Czekolady (Kolonia)Drewniane automaty sprzedające czekoladki, Muzeum Czekolady (Kolonia)Muzeum Czekolady (Kolonia)Sklep przy muzeum Czekolady (Kolonia)

Inne muzea

Muzeum Ludwig, Kolonia (Niemcy)Muzeum Schnütgen, Kolonia (Niemcy)Kolonia (Niemcy)

O muzeach w Kolonii można by z pewnością napisać oddzielny artykuł. Do najciekawszych należą: Muzeum Schnütgen (prezentujące średniowieczną sztukę sakralną), Muzeum Ludwig (sztuka współczesna), Muzeum Wallraf-Richartz (jedno z największych muzeów w Niemczech), Muzeum Karnawału, Muzeum Rzymsko-Germańskie czy Kolońskie Muzeum Miasta.

Zoo

ZOO w Kolonii (Niemcy)Zoo w Kolonii (Niemcy)ZOO w Kolonii (Niemcy)

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji dla dzieci będzie w Kolonii zoo. Jest to bardzo duży i ładnie zagospodarowany ogród zoologiczny. Zobaczymy w nim między innymi słonie, niedźwiedzie, flamingi, mrówkojady, egzotyczne ryby, a nawet różnego rodzaju robactwo, którego z pewnością nie chcielibyśmy w swoim mieszkaniu spotkać. Poza zwierzakami, których oczywiście w zoo nie brakuje, jest tu też spory plac zabaw, który na pewno przypadnie do gustu najmłodszym, a rodzicom pozwoli chwilę odetchnąć. Do obejrzenia jest sporo i ci najbardziej wytrwali mogą spędzić tu nawet cały dzień. Ceny biletów: dorośli 19,50€, dzieci (4-12 lat) 9,00€, uczniowie i studenci 14,50€.

ZOO w Kolonii (Niemcy)ZOO w Kolonii (Niemcy)Zoo w Kolonii (Niemcy)ZOO w Kolonii (Niemcy)ZOO w Kolonii (Niemcy)

Ciekawostki

Karnawał w Kolonii (Niemcy)Karnawał w Kolonii (Niemcy)
Karnawał w Kolonii (Niemcy)Karnawał w Kolonii (Niemcy)

W całych Niemczech karnawał najhuczniej obchodzą właśnie Kolończycy, którzy nazywają go piątą porą roku. Okres ten rozpoczyna się zawsze 11 listopada, a trwa do środy popielcowej. Przyznam, że Niemcy zawsze kojarzyli mi się z precyzją, dokładnością, pracowitością i oczywiście porządkiem. Ale z zabawą? Najwyraźniej w Kolończykach płynie inna krew, bo ci w czasie karnawału na pewno potrafią się bawić. Knajpy otwarte są 24 godziny na dobę, a na ulicach roi się od przebierańców. Naprawdę, nie wypada wtedy wyglądać normalnie. Nie wypada sobie też odmawiać pysznego piwa Kölsch ani żadnej innej rozpusty. Nie martwcie się, wszystkie Wasze grzechy bierze na siebie Nubbel – słomiana kukła wisząca przy wejściu do każdej knajpy. W środę popielcową zostanie publicznie spalona i wszystkie nasze winy pójdą z dymem! Udanej zabawy!

Aha, gdybyście potrzebowali jakiegoś bardziej wyszukanego stroju, to z pomocą przyjdzie Wam ogromny sklep z przebraniami. Największy jaki widziałem. Znajdziecie go w samym centrum Kolonii, niedaleko katedry, przy Gürzenichstraße 25.

Karnawał w Kolonii (Niemcy)
Sklep z kostiumamiKolonia (Niemcy)
Karnawał w Kolonii (Niemcy)Kolonia nocą (Niemcy)Kolonia (Niemcy)

Filmy z Kolonii

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

Witold Wieszczek
  1. Stan na rok 2017.

  2. Wszystkie ceny z roku 2017. Jako ciekawostkę ukazującą inflację inną niż oficjalne wskaźniki dodam, że bilet rodzinny do Muzeum Czekolady w roku 2013 kosztował 24€, czyli podrożał o 25% w ciągu 4 lat!

Na tematy związane z artykułem można porozmawiać na forum w wątku zdjecia katedry z Kolonii.

PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.