Pů našymu, eli po ślůnsku > U nos na Nikiszu

II Festiwal Sztuki Naiwnej Nikisz – For

II Nikisz - ForNo to jedna impreza, czyli Dziyń Somsiada momy już za sobom. A teroz już 26 czyrwca zaczyła sie drugo impreza czyli II Festiwal Sztuki Naiwnej Nikisz – For. W piątek o godzinie 10:00 rozpocznie sie plyner malarski „Grupy Janowskiej”, przy ty pogodzie ciynżko mi jest powiedzieć jak dugo bydzie trwoł. Teroz żech sie dowiedziała, że podczas tego plyneru moj brat bydzie groł na mandolinie i na organkach co by im trocha umilić te malowanie.

A jo tego artykułu chyba dzisiej niy skończa, bo zaś przed chwilom żech sie dowiedziała, że tyn jutrzejszy plyner to jest bojkotowanie przez obecno Grupa Janowsko całego festiwalu. Nasi malyrze bojkotujom festiwal, bo podobno niy zamieścili informacji o nich w katalogu i jeszcze wyszła jakoś sprawa z wystawianiym ich obrozkow. Obrozy Grupy Janowski pódzie oglądać na Giszowcu w „Gawlikówce”, kiero mieści sie w Parku pod Lipami.

Jo chca zostać neutralno bez toż niy byda sie na tym tymat wypowiadać.

W kożdym razie 26 czyrwca 2009 o 18:30 bydzie miało miejsce oficjalne otwarcie II Festiwalu Sztuki Naiwnej Nikisz – For.

Tradycyjne musza wom trocha napisać o samy idei festiwalu i co to takiego jest.

Idea stworzynia Światowego Festiwalu Sztuki Naiwnej powstała w siyrpniu 2003 roku w Verneuil-sur-Avre, mały mieścinie w Górnej Normandii. Inicjatorym pomysłu było polsko – francuskie małżyństwo Jacques Dubois i Martha Kołodziej – malarka sztuki naiwnej.

Piyrszy francuski festiwal odbył sie w Świynta Wielkanocne 2005 roku. Na piyrszym wystawiło sie 36 malyrzy i rzeźbiorzy z 6 krajów, wystawiono 370 dzieł, a wystawa odwiedziło niycałe 4.000 osób. Takie były poczontki ale z kożdym rokiym przybywało tych co wystawioli i tych co zwiedzali ta wystawa. W pora lot festiwal stoł sie wydarzyniym o światowy randze a tym samym rozsławił zabytkowe miasto Verneuil. Tyla o Francji. I tak rok tymu wtoś a konkretnie francuskie stowarzyszenie F.I.V.A.N wroz z Fundacjom EKO- ART Silesia wpadli na pomysł co by tako wystawa zorganizować w Polsce a konkretnie na Nikiszu, kiery mo szansa kiedyś stać sie takim samym artystycznym miasteczkiym jak Verneuil. Nazwa wystawy zbudowano została na grze słów NIKISZ – od lokalny nazwy Nikiszowca i FOR – co oznaczo dla. Jak wtoś sie bawi w rozrywki umysłowe to wiy, że ta nazwa jest tyż specjalnym odwołaniym do skojarzynio z naszym nojbardzi znanym twórcom prymitywistom czyli Nikiforem1.

W zeszłym roku prezyntowane były obrozy artystów z Serbii, Rumunii, Włoch, Francji, Belgii, Wielki Brytani, Hiszpani, Szwecji, Finlandii, Ukrainy, Chorwacji, Rosji, Polski, Brazylii, Satnów Zjednoczonych, Argentyny, Meksyku, Nikaragui, Senegalu, Maroka i w końcu Nowej Gwinei. Jak już teraz widać, to co w zeszłym roku było ino eksperymyntym na stałe już wpisało sie w kulturalny kalyndorz Nikisza. Na wystawie prezyntować sie bydzei 130 artystów z całego świata i z polski. Przez cały czos bydzie tyż kupa imprez towarzyszących. Na koniec podom wom szczegółowy program2.

A teraz napisza, co bydzie sie dzioło 26 lipca, bo to bydzie dziyń odpustu na Nikiszu. Nazwa imprezy to „Odpust u Świynty Anny” jako, że patronkom naszy parafii jest świynto Anna. Kiedyś na Nikiszu, odpusty były wielkie. Jak zaczynały sie na Nikiszu, to kończyły aż na Jonowie3. Od samego kościoła na przestrzyni blisko 2 kilometrów ciągnyły sie szytandy z makaronami, piernikami, imbirym i różnymi innymi maszketami. Na naszym odpuście szło tyż kupić kiszone ogorki prosto z beczki. Były sztandy ze świyntymi obrozkami. Obowiązkowo takie z pierdołkami do dzieci, zwłaszcza z ulubionymi przez nos diobełkami co pokazywały czerwone jynzyki. Jak odpust to wtoś musioł sprzedawać korki i plaspatrony co by szło potym strzylać. Były tam baloniki i wata na patyku. A na końcu karasole. Takie huśtowki w kształcie łódek. Właziło sie do tego, chyba w sześć osób i trza sie było samymu huśtać. Roz nasz kolega tak sie rozhuśtoł, że wpod do ogrodka z różami. On był cały podropany po gymbie, a ta babka go jeszcze sprzezywała, bo i kwiotki połomoł. Był taki karasol na kiery my godali „dzikie auta”. I jeszcze jedyn co był nojważniyjszy – kieciok. A przy samym płocie stoły strzelnice, kaj szło ustrzelić lizoka abo kwiotek z piór. Wszyscy wiymy, że takich odpustów już nikaj ni ma.

U nos do ty pory odpust wyglądoł tak jak wszyndzie, pora karasoli takich ino do dzieci, jakieś sztandy z piernikami i plastikowymi zabawkami.

No to my, miyszkańcy Nikisza razym z PCAL Nikiszowiec, Stowaryszeniem „Razem dla Nikiszowca” i organizatorami „Nikisz-For” wymyślili, że tym razym tyn odpust bydzie wyglądać inaczy niż do ty pory i inaczy niż wszyndzie.

Odpust to bydzie wielko impreza kulturalno. Zawsze w odpust nojważniyjszo jest msza o 11:00 w trakcie kiery bydzie procesjo i przyjdom nasze baby w strojach ludowych i chopy w galowych górniczych mundurach. W kościele planowano jest wystawa sztuki sakralny.

Na placu kościelnym wystawiać sie bydzie Stowarzyszenie „Razem dla Nikiszowca”, kiere bydzie wystawiać i sprzedawać rynkodzieło przygotowane przez miyszkańców Nikisza i książki o naszy dzielnicy. Bydzie tyż szło kupić wydawnictwa o tymatyce religijny wystawione przez Ksiyngarnia Świyntego Jacka.

Centrum Aktywności Lokalnej na Nikiszu przygotowało prezyntacja Izby Śląski, kaj nasza koleżanka, miyszkanka Nikisza bydzie warzyć tradycyjny śląski obiod czyli kluski, modro kapusta i rolada. Bydzie tyż wspólne rozporowianie, jedzynie i zabawy. Przy kawie i kołocu pódzie spotkać pora ciekawych ludzi i pogodać sie z nimi. Dlo dzieci przygotowane jest malowanie Balkana, dmuchany zamek i inne atrakcje. Wszystkiymu bydom towarzyszyć wystympy artystyczne kiere poprowadzom znane osobistości.

Ale jak Nikisz-For to przeca niy może braknoć artystów. No toż cały Nikiszowiecki rynek bydzie opanowany przez różne śląskie grupy malarskie i bydzie sie tam odbywoł jednyn wielki plyner artystyczny. Bydom tam wystawiane prace współczesnych polskich jak i śląskich artystów niyprofesjonalnych i ich gości. Bydom prezyntowane techniki malowanio. I pódzie sie przyjrzeć jak nasi artyści malujom. A jak wtoś bydzie mioł ochota to bydzie móg se tyż coś kupić z obrazów, rzeźb, rynkodzieła.

Przez cały czos bydziecie tyż mogli zajrzeć do Galerii Szyb Wilson i pooglądać obrozki prezyntowane w ramach II Festiwalu Sztuki Naiwnej Nikisz - For. Na pewno znojdzie sie tyż wtoś, wto wos pooprowadzo po Nikiszu, może to nawet byda jo? No toż jak umicie malować, lubicie robić zdjyncia abo jeszcze coś innego to zaproszom wos 26 lipca 2009 od godziny 10:00 na Nikisz. Myśla, że kożdy znojdzie tu cos dlo siebie.

PROGRAM II FESTIWALU SZTUKI NAIWNEJ NIKISZ – FOR

26 czerwiec 2009 Galeria Szyb Wilson ul. Oswobodzenia 1

Godz. 18:30 Otwarcie Festiwalu Nikisz – For (wstęp wolny)

- Otwarcie wystawy – prezentacja 130 prac artystów z Świata i Polski (malarstwo, rzeźba, tapiseria, malowanie na kamieniu, ceramika, rękodzieło)

- Występ teatru FRICO – COCO

- Program Stowarzyszenia Wspomagania Działań Twórczych UNIKAT

- Koncert Zespołu GRUPA FURMANA

- Występ Zespołu FIFIDROKI

10-12 lipca 2009 Kino AfryKamera Katowice ul. Świętego Jana 24

Letnie kino naiwne „AfryKanera”. Przegląd współczesnych filmów afrykańskich.

10 lipca 2009 (piątek)

19:00 Witamy w Nollywood – (USA/Nigeria) – 60 min.

20:30 Nguenya, O Crocodilo – dokument o sztuce w Mozambiku – 90 min.

Po filmie dyskusja o sztuce naiwnej (Monika Paca – Fundacja EKO ART Silesia, Adrian Kołodziejczyk – Stowarzyszenie Kolor-Art)

Akcje towarzyszące: Wernisaż wystawy fotografii z Etiopii połączony z degustacją potrwa kuchni etiopskiej, oraz wystawa sztuki afrykańskiej art naive

11 lipca 2009 (sobota)

18:30 Opowieść Griota – (Polska) - dokument muzyczny – 55 min.

20:30 Triomf (RPA/Francja/UK) – 118 min.

Prelekcje na temat książki (Mirosława Stępień, Instytut Orientalistyki)

12 lipca 2009 (niedziela)

18:30 Story of a Beautiful Country – (RPA) – 76 min.

20:00 Teza – (Etiopia/Niemcy/Francja) – 140 min.

Bilety: 10,00 zł normalny, 8 ulgowy. Karnety na całość 35 zł.

26 lipiec 2009 Osiedle Nikiszowiec

Od godziny 10:00 do wieczora

Druga Strona Rynku

Jarmark Sztuki (w połączeniu z dopustem u Świętej Anny). Zapraszamy na otwarty plener artystyczny. W centrum osiedla Nikiszowiec pokazane zostaną prace współczesnych polskich i śląskich grup artystów nieprofesjonalnych oraz przybyłych gości. Zaprezentujemy też pokazy technik malowania. Będzie także można obejrzeć twórców w akcji. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z malarstwem, rzeźbą, zakupić obrazy, pamiątki i rękodzieło. Przez cały czas trwania pleneru odbywać się będą występy artystyczne i happeningi.

Kościół Świętej Anny

- Wystawa sztuki sakralnej

Plac Kościelny

Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca

- Stragan z rękodziełem przygotowanym przez mieszkańców Nikisza od ok. 10:00 do 16:00

- Publikacje dotyczące dzielnicy i regionu

Księgarnia Świętego Jacka

- Książki o tematyce religijnej, dewocjonalia

Program Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu

- Śląski obiod na Nikiszu – prezentacja tradycyjnych wartości śląskich na przykładzie spotkania przy niedzielnym stole (wspólne warzenie, łosprowianie, jedzenie, zabawy)

Ok. 15:00 do 17:00 Program prowadzą znane postaci regionu

Kącik z kawą i kołoczem – miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi

Skwer przy Placu Kościelnym

- Malowanie Balkana – zabawy plastyczne dla dzieci

- Zamek dmuchany dla dzieci

Druga Strona Rynku

- Kawiarenka letnia

- Koncert plenerowy Mieczysław Błaszczyk z zespołem i inne występy muzyczne

Program pleneru może ulec modyfikacjom

04 sierpień 2009 (wtorek) Zamek w Nakle Śląskim

17:00 Wystawa malarstwa „Ginące zawody i obyczaje na świecie i na Śląsku”

10 sierpień 2009 (poniedziałek) Finisaż Festiwalu. Galeria Szyb Wilson

18:30

Zakończenie festiwalu. Ogłoszenie zwycięzcy publiczności, który stworzy plakat na trzecią edycję Festiwalu.

Pokaz prac i rozstrzygnięcie konkursu dla młodzieży gimnazjalnej „Katowice – moja wizja rynku”

Prezentacja slajdów I Festiwalu Nikisz - For oraz projekcja filmu o sztuce naiwnej.

Ewelina Soska
  1. Na podstawie katalogu Nikisz – For 2008.

  2. Na podstawie programu Nikisz – For 2009.

  3. Administracyjnie Nikiszowiec i Janów stanowią jedną dzielnicę.

PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.